Tehnika stropanja

Remeni i sve o njima
Post Reply
King
Naučnik brijač

Tehnika stropanja

Post by King » 05 Mar 2010, 15:17

Evo jedan video o stropanju. Konkretno se radi o Kanayama stropu, ali bez obzira može se primjeniti i za bilo koji drugi strop.

http://www.youtube.com/rasurpur#p/a/u/1/sikHDsrgkpE
King
Naučnik brijač

Post by King » 05 Mar 2010, 15:21

Video o stropanju na paddle stropu.

http://www.youtube.com/rasurpur#p/a/u/2/xlXcZmiABfY
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 06 Mar 2010, 17:16

Pogle ovog na 6:53min kako stropa. Nemojte probati tako stropati, ovo je profić, a tek da vam ne pričam da niti ne isprobavate tom brzinom na ruci :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=h146LqtL ... r_embedded
gordon
DE

Post by gordon » 04 Apr 2010, 09:01

Može li mi tko odgovoriti koja je svrha stropanja po "linen-u" i koliko krugova bi trebalo biti dovoljno da se postigne traženi efekt?
Nadalje, treba li, kada i zašto tretirati kožni strop sa crom-oxidom? Razlozi za i protiv...

Unaprijed zahvaljujem u svoje i ime svih ostalih koje zanima odgovor.
King
Naučnik brijač

Post by King » 04 Apr 2010, 09:26

[quote:4bf12221a9="gordon"]Može li mi tko odgovoriti koja je svrha stropanja po "linen-u" i koliko krugova bi trebalo biti dovoljno da se postigne traženi efekt?
Nadalje, treba li, kada i zašto tretirati kožni strop sa crom-oxidom? Razlozi za i protiv...

Unaprijed zahvaljujem u svoje i ime svih ostalih koje zanima odgovor.[/quote]

Stropanje po linenu se radi iz dva razloga.
Prvi razlog je taj da bi se lakše "odstranila" mikro hrđa koja je napala oštricu dok je britva čekala slijedeće brijanje. Bez obzira na zaštitu britve, mikro hrđa se pojavljuje.
Drugi razlog je da bi se oštrica britve ugrijala i da bi se tako ugrijana stropala po koži. Naime samo stropanje je proces oštrenja britve, no tehnički to je proces koji ravna mikro "zubiće" koji na oštrici nastaju prilikom brijanja, a svaki metal je lakše obrađivati topal.
Kao i kod kože tako i kod linena postoje kvalitetnije i manje kvalitetne tkanine, ukoliko nemate originalni "linen" za tu svrhu može poslužiti sigurnosni pojas automobila (nisam provao, čitao sam na SRP-u, no ovo uzmite s rezervom jer se nisamm dublje bacao u ovu problematiku).
Otprilike 10-20 krugova stropanja po linenu je dovoljno prije samog stropanja na koži (ja konkretno prođem 15 krugova po linenu, a zatim 50-60 krugova po koži).
Što se tiče Cr2O3 (krom oksid) nema nikakvog razloga da ga se ne bi koristilo, ali za njega treba imati dodatni strop, jer se Cr2O3 ne koristi za svako stropanje, već se britva prođe po krom oksidu svakih 8-10 brijanja kao i nakon oštrenja na dijamantu kako bi bila "smooth" i to svega par krugova 5-10. Treba jako dobro paziti da ga se nanese u optimalnoj količini jer ukoliko ga se na strop stavi previše ima kontra efekt, a to je da će zatupiti britvu.
Ne preporučujem ga uopće na remenu već na tzv. "paddle stropu" jer ukoliko nemate savršenu tehniku stropanja na remenu dogodit će vam se da ćete zarolati oštricu i tada britva mora na kamen.
Više o Cr2O3:
http://brijanje.21.forumer.com/viewtopic.php?t=99
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 04 Apr 2010, 09:52

Mislim da je bitno za naglasiti da je mišljenje korisnosti linena podijeljeno :wink:
King
Naučnik brijač

Post by King » 04 Apr 2010, 10:23

[quote:e23a662878="napoleon"]Mislim da je bitno za naglasiti da je mišljenje korisnosti linena podijeljeno :wink:[/quote]

Slažem se.
Zaboravio sam na jedan mali trik koji od nedavno koristim prilikom stropanja.
Naime napravim par krugova po koži 10-ak, zatim stavim 15-ak sekundi britvu pod dosta toplu vodu (ne kipuću), osušim je i nastavim stropati 40-50 krugova.
Na taj način imam ugrijanu oštricu koja se puno bolje nastropa nego li hladna oštrica, jer je voda više zagrije nego li stropanje po lineneu.
gordon
DE

Post by gordon » 04 Apr 2010, 11:52

Naime napravim par krugova po koži 10-ak, zatim stavim 15-ak sekundi britvu pod dosta toplu vodu (ne kipuću), osušim je i nastavim stropati 40-50 krugova.
Na taj način imam ugrijanu oštricu koja se puno bolje nastropa nego li hladna oštrica, jer je voda više zagrije nego li stropanje po lineneu.[/quote]

Budi jako oprezan kod temperature vode jer ako je samo koji stupanj prevruća, mogao bi zaje... oštricu.
Kako se bavim kolinjem - amaterski, za familiju - ne koljem po kućama :D znam kako su mi brižne domaćice znale oprati noževe (koristim solingen sa drvenim drškama) u vrućoj vodi i napraviti mi medvjeđu uslugu tako da sam ih morao ponovno brusiti. Samo mlaka voda sa čarlijem i suha krpa ....
Post Reply

Return to “Remenje”