Dorada Kanayama platnene komponente

Remeni i sve o njima
Post Reply
King
Naučnik brijač

Dorada Kanayama platnene komponente

Post by King » 18 Feb 2011, 23:06

britva wrote:Kanoyama #40000
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
:D linen će biti potrebno doraditi.
britva
DE

Re: Što sam kupio-veljača 2011.

Post by britva » 18 Feb 2011, 23:15

King wrote:
Mislis na ovo?
King
Naučnik brijač

Post by King » 19 Feb 2011, 00:05

britva wrote:
King wrote:
Mislis na ovo?
Da, ali tu je rasprava otišla preširoko.
britva
DE

Post by britva » 19 Feb 2011, 00:14

King wrote:
Mislis na ovo?
Da, ali tu je rasprava otišla preširoko.
Slažem se da su poprilično sažvakali temu, zaključak je da nekome odgovara "tvornički" a nekome ne.
Možeš li opisati što i kako si ti radio na svome?
King
Naučnik brijač

Re: Kanayama remen

Post by King » 19 Feb 2011, 00:41

Prije par mjeseci naletio sam na jednu raspravu vezanu uz tkaninu Kanayama remena. Naime, prilikom oštrenja britve na Coticuli završni prelaz na tkanini i koži ima veoma veliko značenje.
U tom pogledu tkanina Kanayama stropa nije se pokazala kao najsretnije rješenje, tj. ista ta tkanina je previše kruta i potrebno ju je omekšati. Kako klasično omekšavanje (upotrebom) traje jako dugo (moja se ni nakon par mjeseci upotrebe nije omekšala) potrebno je rješavanju problema pristupiti na drugi način.
Da ne bi bilo zabune, omekšavanje tkanine Kanayama remena neće donijeti poboljšanje samo prilikom oštrenja britve na Coticuli već i prilikom oštrenja i na drugom kamenju. Korisnici Coticule su samo uočili problem jer su britve koje su nakon poliranja (oštrenje na Coticuli samo s vodom) prolazile HHT-3 ili 4, a nakon prolaza po tkanini Kanayama remena uočen je pad u HHT testu za 1 stepenicu.
Ukratko, ja sam svoju tkaninu omekšao (break in) na slijedeći nači:

1. prvo sam tkaninu "propustio" kroz dlanove na način da sam je presavio na jednom kraju i "rolanjem" kroz dlanove išao prema drugom kraju i tako jedno N puta (naime, kako je to izuzetno dosadan posao radio sam to dok sam gledao film). Nakon tog postupka tkanina je već nekih 30-ak % mekša no još nije u potpunosti omekšana, a nakon nekog vremena će se opet vratiti u prvobitno stanje

2. nakon 1. koraka istu večer sam tkaninu potpopio u mlakoj vodi uz dodatak tekućeg omekšivača za pranje rublja (Lenor, no može i neki drugi tekući omekšivač koji se koristi u perilici rublja) i ostavio je nekih 12 sati

3. nakon namakanja u vodi i omekšivaču tkaninu sam isprao u malkoj vodi i objesio da se osuši na zraku

4. nakon sušenja slijedilo je peglanje uz upotrebu pare (glačalo na paru). U ovom koraku potrebno je biti oprezan prilikom ispuštanja pare jer ukoliko je u glačalu prije korištena obična voda kroz rupice na dnu će izaći i naslage kamenca, a koje nisu baš zgodne da se uglave u tkaninu jer bi mogle imati štetan utjecaj na oštricu britve. Znači prije ispuštanja pare na tkaninu provjerite da li prilikom puštanja pare glačalo "pljuje" naslage kamenca. Ukoliko je to slučaj onda je najbolje da tkaninu prekrijete nekakvom krpom i paru puštate preko nje , a ne direktno na tkaninu.

5. nakon što ste tkaninu ispeglali "na ravno" sada ponovite korak broj 1 (ne treba pogledati film, dovoljno je par minuta propuštati je kroz dlanove)

6. posljednji korak je ponovno peglanje tkanine kako bi se ponovo u potpunosti izravnala, a prilikom ovog koraka bilo bi zgodno da se tkanina malo razvuče rukom na način da jednu stranu držite pritisnutu glačalom o podlogu, a drugu stranu rukom razvučete i tako naizmjenično.

7. nakon svega tkanina je u potpunosti omekšana i osjećaj "stropanja" po ovako omekšanoj tkanini je sasvim nešto drugo od tvorničke tkanine. Također nakon cijelog postupka može se očekivati sužavanje tkanine za nekih 2-3% (moja je bila dužine 60 cm, a nakon cijelog postupka skratila se za 2 cm u dužini i nekih 2-3 mm u širini).

I kraju, nemojte mene kriviti ukoliko Vam se dogodi situacija kao na donjoj slici :shock: (oprezno s glačalom :!: )

Image
britva
DE

Post by britva » 19 Feb 2011, 01:14

King wrote:I kraju, nemojte mene kriviti ukoliko Vam se dogodi situacija kao na donjoj slici :shock: (oprezno s glačalom :!: )
:lol:
Da nije majstor ostavio glacalo upaljeno neka "samo radi" i otišao na pivo-dva-tri? Za ovo stvarno treba vremena :lol:
King
Naučnik brijač

Post by King » 19 Feb 2011, 01:27

britva wrote:
King wrote:I kraju, nemojte mene kriviti ukoliko Vam se dogodi situacija kao na donjoj slici :shock: (oprezno s glačalom :!: )
:lol:
Da nije majstor ostavio glacalo upaljeno neka "samo radi" i otišao na pivo-dva-tri? Za ovo stvarno treba vremena :lol:
Možda je koristio ovo dolje :( :lol: :lol:

Image
Post Reply

Return to “Remenje”