Noževi za lov, ribolov...

Post Reply
naftas
Student brijanja

Re: Noževi za lov, ribolov...

Post by naftas » 11 May 2014, 14:17

Pogledaj si LANSKY set za oštrenje i nek "uto" stavi slike svog sustava za oštrenje. Slični su.

Image

Ako se odlučiš za LANSKY zaboravi na držanje klempe u ruci. Lijepo je uglaviš u škripac i maži. Kad si riješio jednu stranu okreneš ga za 180° i maži dalje. Accusharp ti je dobar za jeftinije noževe, koji se bruse skidanjem materijala. Ako pokušaš naoštriti Dickov nož ili bilo koji drugi što traži štrajher jer mu se valovita oštrica ravna, samo ćeš izgubiti živce bez rezultata.

Od kuhinjskih noževa zato preferiram Fackelmann Nirosta, jer nisu skupi, a 15-20 poteza sa Accusharpom ih tako naoštri da lomi dlaku u zraku. Imam još dva Rapala noža za filetiranje i dva Opinela (karbonac i SS) i Accusharp Rules za sve.

Od outdoor noževa imam jedan, ali strašan Glock 78, koji isto tako s vremena na vrijeme ostrižem s Accusharpom do zavidne oštrine. Da vidiš kako klade cijepa!
You were critically hit for no damage. The bruise looks nice and scars will make a nice party talk!
Radiano
Kamisori

Post by Radiano » 11 May 2014, 16:57

Hvala na savjetima, uzeo sam accusharp isključivo zbog cijene iako mi se sviđaju i ova 2 ostala primjera.

Drugo što me zanima je čime da zaštitim od korozije Opinel 8 s obzirom da bi ga koristio i za porezati kruh, salamu.. kad sam na izletu?
Whenever I go to shave, I assume there's someone else on the planet shaving, so I say, "I'm gonna go shave, too."
Ne auderis delere orbem rigidum meum!
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 11 May 2014, 17:04

Svemogući Balistol.... :D
Radiano
Kamisori

Post by Radiano » 11 May 2014, 18:36

Ok, a trebam li ocistiti noz prije upotrebe? Tj. je li stetno to ulje ako mi ide na kruh?
Whenever I go to shave, I assume there's someone else on the planet shaving, so I say, "I'm gonna go shave, too."
babarog
Student brijanja

Post by babarog » 11 May 2014, 18:58

Balistol je toliko pročišćeno ulje da ga se praktički može jesti ali bilo bi ti pametno uzet papirnati ručnik ili maramicu i dobro obrisati čakiju u to! Iako ako ga koristiš 5-6 dana mislim da ti to ne treba. Dokle god su stvari u redovnoj rotaciji nema mi nekog pretjeranog smisla toliko ga mazati a kad ga spremas na duze vrijeme onda bi bilo pametno namazati!
LP, Matija :mrgreen:

Galerija
Radiano
Kamisori

Post by Radiano » 11 May 2014, 20:19

Ok. A sto je s wd40 ili Pressol uljem koje vec imam( iz supermarketa)? http://www.pressol.com/portal/page/port ... ode=Detail
babarog
Student brijanja

Post by babarog » 11 May 2014, 20:38

WD40 ti ostavi blago ljepljiv sloj tako da ga osobno ne preporučam! a ovo drugo neznam.

Na strojarstvu postoje izreka: Ako se miče a nebi trebalo tu je duct tape a ako se ne miče a trebalo bi tu je WD40!

Galerija
Radiano
Kamisori

Post by Radiano » 11 May 2014, 20:52

Malo sam mozgao, ako ne nadem Ballistol kupit cu jos jedan noz od inoxa za hranu, a ovaj od carbona cu zastititi sa Pressol uljem koje vec imam, koristim ga za rucna pilu(zvjer iz Lidla od 20kn) i ok je. :D
Zena me gleda kako pisem i smije mi se. :D :D
Last edited by Radiano on 11 May 2014, 21:25, edited 1 time in total.
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 11 May 2014, 21:08

ja bih koristio parafinsko ulje za nož. ako je parafinsko dobro za konzerviranje vina, onda kap tog ulja na nožu neće škodit ni na kruhu, ali ruku na srce i obično suncokretovo ulje bi trebalo biti dovoljno za taj jedan izlet.
babarog
Student brijanja

Post by babarog » 11 May 2014, 21:11

Radiano wrote:Malo sam mozgao, ako ne nadem Ballistol kupit cu jos jedan noz od inoxa za hranu, a ovaj od carbona cu zastititi sa Pressol koji vec imam. :D
Zena me gleda kako pisem i smije mi se. :D :D
Podmetni joj tupi žilet prije nego kaj se ona ide sređivat pa da vidiš ko će se kome smijati :mrgreen:

Galerija
miha
Kamisori

Post by miha » 11 May 2014, 22:44

..e tek sam sad vidio ovo oko ostrenja,.. i ja imam slican setup,.. ali ga imam od DMT-a i super je .. :)
Radiano
Kamisori

Post by Radiano » 11 May 2014, 23:34

Nisam bas objasnio te izlete. To je jedan dan, a zastitio bi ostricu jer noz ce bit garazi vecinu vremena.
Sad, zasto sam ga kupio? Neka se nade, (iako mi nikad ne treba, kao ni baterija ni flasteri, itd... ) volim biti siguran, iako svinju ili bilo koju drugu veliku zivotinju u sumi nisam vidio godinama. Kad imam mladunce na ledima + voda + razne stvari nisam tako pokretan i ne mogu trcati.
naftas
Student brijanja

Post by naftas » 12 May 2014, 07:15

@Radiano

Najbolje da za potrebe izleta nož zaboraviš kod kuće. Manje brige... :smoke:
You were critically hit for no damage. The bruise looks nice and scars will make a nice party talk!
Radiano
Kamisori

Post by Radiano » 12 May 2014, 07:44

I to isto :D
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 12 May 2014, 08:20

Natrljaj spekom i bez brige si
Post Reply

Return to “Noževi”