Noževi za lov, ribolov...

Post Reply
Adept
Steven Hawking brijanja

Re: Noževi za lov, ribolov...

Post by Adept » 10 Aug 2013, 11:14

naftas wrote:@Adept

Jel bi mogao staviti par linkova?
1 - http://www.fallkniven.com/en/shop/detai ... knives/f1l

2 - http://www.eka-knivar.se/en/news/18

3 - Karlo Ban, Darac Steel - naši domaći dečki kojima kada se kaže "nož za boravak u prirodi" više ništa ne morate objašnjavati - dobijate unikatni ručni rad

Eto...
naftas
Student brijanja

Post by naftas » 10 Aug 2013, 11:36

Iskreno, nisam baš za naručivanje noževa izvana. Što se tiče oštrenja imam pajdu koji ima obrt i čovjek zna što radi.

Vezano uz coating, nisam opterećen činjenicom da će se s vremenom skinuti jer mi je funkcionalnost puno važnija i iz tog razloga se javila trilema:

1. CS Leaterneck obični
2. CS Leatherneck Tanto
3. Glock 78

I u prijašnjim postovima te na drugim forumima Glock 78 hvale na sva zvona kao best buy.
You were critically hit for no damage. The bruise looks nice and scars will make a nice party talk!
naftas
Student brijanja

Post by naftas » 10 Aug 2013, 11:46

You were critically hit for no damage. The bruise looks nice and scars will make a nice party talk!
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 10 Aug 2013, 11:49

Pa Karlo Ban je više nego domaći.....
Što se tiče teflonskih i inih premaza, potpisujem sve što je Adept napisao uz napomenu kako sam osobno imao odličan Viper nož kojeg sam se riješio isključivo zbog teflona.....
naftas
Student brijanja

Post by naftas » 10 Aug 2013, 12:52

http://www.replikart.com/survival-kamp- ... vival.html

Vrlo atraktivna stvarčica. Da li je netko koristio ovog ljepotana? Jel može cijepat klade?
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 10 Aug 2013, 17:21

Ja osobno imam jako visoko mišljenje o Mora noževima i svoju Moru nebih dao ni za brdo karamela...
naftas wrote:Jel može cijepat klade?
Za to "cijepanje klada" imaš ovo: http://www.gransforsbruk.com/en/
Ja nisam baš pobornik batoninga (jedino ukoliko baš nije potrebno)...
marn
mr. sc. brijanja

Post by marn » 10 Aug 2013, 20:40

Mora ti je u vecini slucajeva dovoljan alat, ima i modela s 3,2 mm debelom ostricom koji su malo robusniji. CS je vise sminka, ako hoces pravi "beater" uzmi radje Ontario. Glock je odlican i nepoderiv al je ruzan ko k.. bar ti ga nije zao
Ovaj Mora survival ne vrijedi te pare po mom, kupis taj firesteel za sitnu lovu i nalijepis ga na bilo koje korice..
naftas
Student brijanja

Post by naftas » 11 Aug 2013, 14:42

Slice wrote:Zbog objektivnosti bi naftasu trebalo napomenuti, da premda tanto nije namijenjen za rezanje, odlično će poslužiti za seppuku! :mrgreen:
Za seppuku i sl. mi je čist dovoljan i moj EDC Leatherman Wave koji ima svoje mjesto čak i na noćnom ormariću. S druge strane, prava čakija, treba za Kaishaku-nina da izvede kvalitetan daki-kubi :tameshigiri:, jer će u protivnom ostati :oops:

No dosta trabunjanja. Kao multitool najtoplije preporučam Leatherman Wave, jer ga smatram optimumom nakon fizičkog pregledavanja barem 20 modela. Ima sve što bi mi ikad moglo zatrebati (čak i utor za skidanje izolacije sa žica koji radi k'o pjesma). Ni velik, ni malen, ni težak, ni lagan... Oštar k'o vrag nakon masu uporabe. Prava stvar!

Što se tiče većih čakija, suzio sam izbor. Kad se za 2 tjedna vratim s terena, drugi dan idem po Glocka (jedva čekam), a negdje u budućnosti će i Leatherneck naći svoje mjesto.

I, da... K'o to kaže da je Glock 78 ružan? Meni je baš lijep. Onako bajunetast.

Adept me pitao kako stojim s oštrenjem... Moram priznati da dosta solidno. Inače, sve manualne radnje koje zahtjevaju mirnu ruku i strpljenje mi dosta dobro idu, jer mi je to jedna vrsta odmora za živce. Svojevremeno sam nabavio Lansky Sharpening kit o kojem mogu reći samo sve najbolje. Kontrolirani kut oštrenja i jako jednostavan za uporabu. Imao sam u početku malo poteškoća dok nisam vidio jednog gospodina na jubito kako je Knife Clamp ubacio u škripac pa samo rotira. Nakon nekoliko oštrenja kineza (uzeti isključivo za tu namjenu) krenuo sam oštriti i bolje noževe iz moje male kolekcije (Leatherman Wave, Opinel No.6 i No.9 Slim line, Rapala...). Iako sam bio malo skeptičan, rezultati su bili fenomenalni. Ne samo da su "brijali" nego su i zavidno dugo zadržali oštrinu. Jedina mana ovog oštračkog kompleta je šta je to stvarno set alata pa nije baš zgodan za nošenje. U tu svrhu ću najvjerojatnije uzeti Falknivenov DC3 ili DC4, ako mi eksperti među vama ne predlože nešto bolje.

I za kraj malo hereze. Pošto volim kuhati, kad sam nabavljao Rapala noževe za filetiranje (Žrtva - domaći mladi pijevac od 1,5 kg ; Stanje - za cca 8 minuta iskošten i pretvoren u šniclu veličine tanjura), vrag mi nije dao mira i nabavio sam si AccuSharp oštrač. To je ona ručkica sa dva karbidna brusa. Položite nož sa raznim bridom prema gore i vučete od drške do kraja uz minimalan pritisak. Ovo čudo totalno rastura obične kuhinjske noževe skidajući izvjesne količine materijala, ali dovoljno je 10-15 poteza da oštrica bude ko skalpel. Zahvaljujući ovom jeftinom rješenju prestao sam nabavljati skupe kuhinjske noževe pošto se Fackelmann Nirosta tretirana Accusharpom u kuhinji pokazala kao pun pogodak.
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 11 Aug 2013, 15:00

naftas wrote:Kao multitool najtoplije preporučam Leatherman Wave, jer ga smatram optimumom nakon fizičkog pregledavanja barem 20 modela.
Prije već nekoliko godina sam tražio neki džepni nožić, ali sam htio nešto malo drugačije. Odlučio sam se za Leathermanov Skeletool koji me služi već dosta dugo, premda ga upotrebljavam vrlo rijetko. Moje preporuke idu Skeletoolu jer smatram da će većini dostajati alati koje sadrži.
naftas wrote:Za seppuku i sl. mi je čist dovoljan i moj EDC Leatherman Wave koji ima svoje mjesto čak i na noćnom ormariću.
Ne bih rekao da je model Wave EDC jer smatram da to nije ni Skeletool koji je od njega dosta "mršaviji." Hoću zapravo reći da osobno ne bih u uobičajenim uvjetima sa sobom nosio Skeletool, premda to i ne treba značiti da u nekim posebnim uvjetima takav i njemu slični alati otežavaju svakodnevno nošenje.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 11 Aug 2013, 15:12

Slice wrote:
naftas wrote:Kao multitool najtoplije preporučam Leatherman Wave, jer ga smatram optimumom nakon fizičkog pregledavanja barem 20 modela.
Prije već nekoliko godina sam tražio neki džepni nožić, ali sam htio nešto malo drugačije. Odlučio sam se za Leathermanov Skeletool koji me služi već dosta dugo, premda ga upotrebljavam vrlo rijetko. Moje preporuke idu Skeletoolu jer smatram da će većini dostajati alati koje sadrži.
Svaka čast dečki - oba su multitool-a ODLIČAN izbor :thumbs:
naftas
Student brijanja

Post by naftas » 11 Aug 2013, 15:20

@Slice

Wave prevelik za EDC???

Skeletool prevelik za EDC???

Jesi razmišljao o ovome kao EDC-u? Image
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 11 Aug 2013, 15:31

Nisam, ali sam razmišljao o nekom higonokamiju kao EDC-u jer smatram da je takvo što mnogo primjerenije za svakodnevno nošenje u džepu, negoli multifunkcijski alati poput navedenih Leathermanovih modela.

@Adept
Koji mi higonokami preporučaš + prodavač? Prije sam gledao samo na ebayu i vidio sam dosta prihvatljive ponude.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 11 Aug 2013, 16:33

Slice wrote: @Adept
Koji mi higonokami preporučaš + prodavač?
Eto, šta fali ovom sa fotke...?
Ne zanimaju me baš nešto previše kao EDC noževi...
Iako izgledaju OK...
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 11 Aug 2013, 16:59

Htio bih zapravo neki manji nož koji bi bio pogodan za voće. Možda je higonokami malo i nespretan za to, a Skeletool mi se tu nikako ne uklapa. Preporuke :?:
naftas
Student brijanja

Post by naftas » 11 Aug 2013, 17:08

@Slice

Razmotri Opinel 6-icu ili 8-icu. Dobri su ti i karbonski i rostfrei, s time da karbonski traži malo više brige, ali sve višestruko vraća. I uz to su jako lijepi i praktični. Imaju poseban način fiksiranja oštrice.
Post Reply

Return to “Noževi”