O noževima - općenito

Adept
Steven Hawking brijanja

Re: O noževima - općenito

Post by Adept » 31 Mar 2018, 17:42

Dario3 wrote:
31 Mar 2018, 16:00
Taj dc4 ima dvije strane jel. Koliko je grub kamen taj? Razmisljam da si uzmem to bas
Evo ovdje ti sve piše:

https://www.fallkniven.com/en/knife/dc4/
Dario3
DE

Post by Dario3 » 10 Apr 2018, 08:06

Jos netko? S cim jos ostrite nozeve? Kako ih ostrite? Pretpostavljam ako samo sebi ostrite britve onda ni nozevi nisu problem za naostriti. Da li se itko u hr jos bavi s tim osim onih u zg u ilici negdje tamo
Mr.Cabdriver
BIC

Post by Mr.Cabdriver » 10 Apr 2018, 09:34

Kupi neki brusni kamen, kupi negdje neki jeftin nož i uči se na tom jeftinjaku. Ako kreneš drljiti najdraži nož sa kamenom za prvi put, to će završiti napadima panike i bijesom.

Bavim se brušenjem noževa 18 godina i nisam nikada uspio dobiti dobre rezultate na kamenove kao što dobijem na šmirgl brus ili čak na vodobrus. Za godinu dana intenzivne vježbe razvit ćeš, jelte, "ruku" i dobit neke ok rezultate. Prvi deblji nož koji dođe od onog na kojem si se učio, škola kreće ponovno. Ima nekakvih gotovanskih "sistema" poput lansky-a i spyderco triangla ali to s gnušanjem neću ni komentirati. Nisam nikako ljubitelj kamenova za kompletno brušenje, ono 80-240-600-800-3000-12000 pa tarlahaj! Za malo popravit brid da otprilike reže, hip hip hooray, no problemo! Treba znati procijeniti kad treba brid malo "liznuti" (to se nikad ne radi sa abrazivom), kad ga treba popraviti, a kad treba reprofilirati cijeli profil.

A one priče za malu djecu, moraš imat taj i taj kut i nijedan drugi, moraš imat šmirglu na podlošci miša, to su disney slikovnice, brušenje noževa se ne uči iz uputa, uči se gledanjem nekoga tko zbilja zna i vlastitom praksom i shvaćanjem da svaki nož ima svoj optimalni kut profila koji nije nužno diktiran debljinom oštrice.

Barem na youtube-u ima tutoriala dobrih ljudi koji čak i znaju nešto, za brusača amatera dosta.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 10 Apr 2018, 10:32

:amen:
Dario3
DE

Post by Dario3 » 10 Apr 2018, 10:34

Ma stari ja pitam cisto informativno sta drugi imaju i to. Ne ostrim nozeve 18 godina kao ti majstore ali nekih 7-8 godina se igram s tim i mislim da mi ide ok. Imam tracnu brusilicu imam dobro remenje najcesce od 3m trizact i tako.imam i kamenje i zuljam i na tome cisto kad je neka scandi grind malo popraviti pa liznuti na kamenu. I tako. Cisto pitam kakva drugi ljudi imaju iskustva sa ostrenjem na cemu i s cim i tako to jel. Svatko ima neki svoj najdrazi nacin i najbolji
Mr.Cabdriver
BIC

Post by Mr.Cabdriver » 11 Apr 2018, 10:29

3M trizact kompletna serija je smrt za noževe ako stroj nije ekstremno spor, nije mi jasno šta je pjesnik htio reći sa tim proizvodima. Teoretski su dobri za pripremu inox ograda na brodovima za poliranje ili dosjede inox cijevi prije varenja - tako nešto, ali u obradi zakaljenog i opuštenog čelika nemaju što tražiti.

Na klasičnim belt grinderima brid instant postane ljubičast, a nisu mi nešto ni dobri za bokove. Ako se može spustiti na ispod 1m/s (stotinjak okreta za disk varijante) onda se nekako može nešto sa njima (pogotovo trake, čupavci mogu 15-ak posto brže) jer puno manje griju.
zdravo
DE

Post by zdravo » 11 Apr 2018, 21:45

Mr.Cabdriver wrote:3M trizact kompletna serija je smrt za noževe ako stroj nije ekstremno spor, nije mi jasno šta je pjesnik htio reći sa tim proizvodima. Teoretski su dobri za pripremu inox ograda na brodovima za poliranje ili dosjede inox cijevi prije varenja - tako nešto, ali u obradi zakaljenog i opuštenog čelika nemaju što tražiti.

Na klasičnim belt grinderima brid instant postane ljubičast, a nisu mi nešto ni dobri za bokove. Ako se može spustiti na ispod 1m/s (stotinjak okreta za disk varijante) onda se nekako može nešto sa njima (pogotovo trake, čupavci mogu 15-ak posto brže) jer puno manje griju.
Koliko mi je poznato koriste ga ozbiljniji detaileri i lakireri.
Nisam ni znao da je nekome palo na pamet na nozevima ga koristiti

Poslano sa mog LG G6 koristeći Tapatalk

Mr.Cabdriver
BIC

Post by Mr.Cabdriver » 11 Apr 2018, 22:05

zdravo wrote:
11 Apr 2018, 21:45
Nisam ni znao da je nekome palo na pamet na nozevima ga koristiti
Prodavačima pada svašta na pamet preporučiti za svakakve primjene
Post Reply

Return to “Noževi”