Bicikli i biciklizam

zdravo
DE

Bicikli i biciklizam

Post by zdravo » 25 Oct 2018, 00:32

Moj stroj, kupljen prosli tjedan, koristen (nema sa kesa za novo) za 135€, pa i nije neka cifra. Uglavnom, voziti cu ga tjedno jednom do dva puta, ovisi od situacije sa vremenom i balansom oko djece, ali na proljece se ide na malo duze relacije, mostar, bacevici, zito, krucevici (mjesto odakle sam porijeklom) i nazad. BTW tom istom relacijom ide tzv ćiro trasa, turisticki djelatnici su to pokrenuli prije par godina i izgleda da ce za jos par godina to biti meka biciklista u hercegovini, (tuda je nekada isao vlak ćiro) sve do dubrovnika preko capljine, bas nedavno je postavljen asfalt na zadnju dionicu od 2km tako da je cijela trasa asfaltirana.
Do starog mi je nekih 25km tako da mislim da cu kada otopli dnevno jednom ici dole i nazad.

Posto je bicikl bez neke opreme, ja sam to vec poceo lagano skupljati.
Meksi sic i novi gripovi su vec tu i montirani.
U putu su, prednje svjetlo, straznje svjetlo, kvalitetnije alu pedale sa 4 lezaja, zvonce, torbica, mali alat, uglavnom od firme Rockbros. Njigova oprema mi se ucinila simpaticna i cjenom pristupacna, a po internetu vidim da su uglavnom OK.

Prije par dana sam dosao na ideju da napravim servisni stalak za bicikl (za neku pristojnu cifru) ispod 25€.
Tako da ga mogu ocistiti i propisno pripremiti za sezonu.
Nakon par veceri guglanja do kasno u noc, dosao sam na ideju sta i kako napraviti.
Pa sam krenuo u proizvodnju stalka.
Idem sa pocincanom cijevi od 1/2”, koljenima od 90 stupnjeva i T komadom.
Jucer sam kupio cijev i isjekao je na dva veca dijela, a danas sam napravio i ostale na mjeru. Danas sam nasao OK i postenog majstora koji mi je narezao navoj na cijevi, sutra ga sastavljam pa cu ubaciti nekoliko slika.

Dojmovi o biciklu, prije svega velicinu rama sam pogodio 100%, lagan, fin za voziti, upravljiv, jako tih, dobro koci i odlicno ubrzava.

BTW
Od 02.05. sam se stavio na neki oblik moje djete, izbacio sam kruh 90% iz uporabe, slatko isto tako, pecivo, pite i sl stvari.
Do danas sam skinuo 13KG i idem jos bar 5.
To je bilo bez ikakvih vjezbi, sad kad je bajk tu ici ce to fino.
Za sada toliko od mene.

Image

Sent from my iPhone using Tapatalk
olly
Student brijanja

Re: Bicikli i biciklizam

Post by olly » 25 Oct 2018, 06:27

Čestitam, samo tako naprijed!

Tako si fino opisao hercegovačku ćiro trasu, da je sada MORAM odvoziti. Nadam se, da u skorašnjoj budućnosti! :thumbs:
zdravo
DE

Bicikli i biciklizam

Post by zdravo » 25 Oct 2018, 08:22

Evo da ja ne pricam, par linkova na clanke koje su pisali ljudi od struke:

https://www.tportal.hr/pedaliranje/clan ... 0923/print

http://www.herzegovinabike.ba/?staze=ciro

http://www.ciro.herzegovinabike.ba/mult ... tografije/

Evo jedan video koji rutu prikazuje u cijelosti kao i njene glavne znacajke

https://youtu.be/LV_75f0qxgM

Jos jedan pred samo otvaranje.
Plava zena (Ana), je moja skolska prijateljica bila je direktor u Spilji Vjetrenica, oni su sve i pokrenuli prije 7-8 godina

https://youtu.be/XtCp9RbhpaU

I jedan na samoj ruti kroz sela izmedju capljine i mostara. Nisu trebali ici kroz uski podvoznjak, kasnije se na snimku vidi prelat preko pruge kuda se ide autima.
Na djelu gdje se vidi velika crveno-narancasta stjena (lijevo u brdu) 4:10 kuca ispod je od starog, odmah iza podvoznjaka.

Cijela ruta je sada asfaltirana, a oko ceste ocisceno i prosireno

https://youtu.be/gvaIT9Ey1qw

zdravo
DE

Post by zdravo » 25 Oct 2018, 14:46

Danas prije posla nastavak radova na stalku za biciklo.
Cijev je 1/2” i kupio sam je u jednom komadu od 3m
Malo su me ljudi na ulici cudno gledali kada sam je nosio Image

Duzina komada je ova:
120cm vertikalni komad
Navoj treba narezati ja obadva kraja
50cm dva komada koji idu na pod
Navoj treba narezati samo na jedan kraj na svakom komadu
15cm dva komada idu gore na vrh
Potrebno narezati navoj na obadvije strane
10cm dva komada idu takodjer gore, navoj na jednom kraju.
Umjesto treceg komada ide jedan komad sa navojem na obadva kraja, moze biti i mali kao na slici.
Koljeno 90 stupnjeva 4 komada
Y komad (ne znam strucniji naziv) 1 komad
T komad 1 komad
Teflon traka 1 komad
Klijesta papagajke, malo vremena, volje i zdrave logike.

Trosakovi;
cijev, koljena i ostali komadi = 28KM
usluga narezivanja navoja = 20KM
traka za volan za cestovni bicikl = 21KM
UKUPNO: 69KM

Traku za volan cu koristiti da omotam cijevi gdje bicikl nasjeda na njih, tako da nema grebanja ni ostecivanja bicikla.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

007
Student brijanja

Post by 007 » 25 Oct 2018, 15:16

Zgodno si ti to zamislio i napravio

Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk

I'm sorry to have kept you waiting, but I'm afraid my walk has become rather sillier recently.
pimple8
Student brijanja

Post by pimple8 » 25 Oct 2018, 16:20

Meni je vise cool stalak od bicikle.
:hail:

Daj pocni raditi i stalke za cetke/brijace :D
olly
Student brijanja

Post by olly » 25 Oct 2018, 16:30

Može za mene jedan stalak za brijače iz 5/16’’ cijevi, molim? :-)
zdravo
DE

Post by zdravo » 25 Oct 2018, 17:23

Ehehehe

Koljena, T komad i Y komad sam stavio niklovane (sjajne), ne zato sto sam htio nego su u trgovini imali samo takve, iako su bili malo skuplji uzeo sam ih da mogu ovo zavrsiti.

Stavio sam traku za cestovni bicikl, i nekako li je djelovala kao da ce se poceti sama odljepljivati, pa sam preko nje presao crnom izolirkom a po njoj crnom Tesa trakom. Ona je to sve lijepo zalijepila da nema mrdanja a meni ljepse izgleda u ovakvoj “mat” boji.

Tesa je na samom mjestu gdje nalijeze ram bicikla i na dnu, a izolirka izmedju.

Evo slike

Image

Image

Image

zdravo
DE

Post by zdravo » 10 Feb 2019, 00:42

Bajk spreman, vec smo oko 100km presli zajedno.

https://www.relive.cc/view/2131826216

https://youtu.be/bScJEwkyU5Y

Opis obavezno procitati

olly
Student brijanja

Post by olly » 10 Feb 2019, 18:16

Čestitke, @zdravo!

Dobra tura, ali moraš je jednom odraditi još i u obrnutom smjeru :)

Ja sam baš juće bio na bicikli, vrijeme je bilo super i uživao sam. Jeste, noge su lijene i tvrde i teško se okreću, ali užitak je neopisiv.

Ovih dana više trčim, lakše je to napraviti poslije dolaska iz posla i u tami, a i lakše se izdrži niske temperature oko nule.

Samo tako dalje :thumbs:
zdravo
DE

Post by zdravo » 10 Feb 2019, 18:21

Jesam odradio sam isti dan i nazad, pa na posao.
Na povratku je bilo malo bur iz smjera sjevera i poprilicno mi je smanjila brzinu. Prema selu sam isao nekih 25kmh prosjek a nazad 15kmh.
Uglavnom, noge i zglobovi jos malo bole, taman dok se vrijeme popravi i idemo opet.
Uskoro se organizira neka tura po hercegovini 17.03. i tu cu nastojati svakako otici.

Koga zanima evo link:

https://www.facebook.com/events/2439974166032243/?ti=ia

zdravo
DE

Bicikli i biciklizam

Post by zdravo » 16 Mar 2019, 17:37

Image

Ovaj scr shot sam napravio jucer i zaboravio objaviti.
Sada gledam vrijeme i gledam opet Image

zdravo
DE

Post by zdravo » 22 Mar 2019, 10:43

olly wrote:Čestitam, samo tako naprijed!

Tako si fino opisao hercegovačku ćiro trasu, da je sada MORAM odvoziti. Nadam se, da u skorašnjoj budućnosti! :thumbs:
Olly, 14.04. pocinje
Ako mozes doci bilo bi mi drago, javi ako mozes.
Ja definitivno idem i vozim cijelu rutu.

Udruga „HerzegovinaBike“ i Biciklistički klub Mostar najavljuju biciklijadu „Ćirinom prugom Mostar-Hutovo“ koja će se održati u nedelju 14.4.2019. sa početkom u 10:00h ispred tržnog centra "Mepas Mall" u Mostaru. Biciklijada se realizira uz financijsku potporu Turističke Zajednice HNŽ/K, restorana "Storia" Čapljina, agencije "ONLY Croatia" i tržnog centra "Mepas Mall", a u cilju promocije „Južne Hercegovine i Uskotračne pruge Ćiro“.

Povijesna uskotračna pruga sa parnom lokomotivom prolazi od Mostara uzduž rijeke Neretve, kroz Čapljinu, Popovo polje, Ravno, te u blizini Ivanice prelazeći granicu sa Hrvatskom sve do Dubrovnika. Konstrukcija pruge je počela 1898. i završila 1901 godine. Ćiro je tijekom svog postojanja povezivao mjesta u Hercegovini i donosio im život, a danas je pruga rekonstruirana u biciklističku stazu.

• Ekskurziju započinjemo u Mostaru ispred tržnog centra Mepas Mall gdje će Vas dočekati domaćini i objasniti plan biciklističkog događaja. "Ćirina biciklijada" vas vodi kroz Mostar (Stari grad) pokraj čuvenog "Starog mosta", UNESCO-va svjetska baština koji je, kada je izgrađen, bio je najveća lučna konstrukcija na svijetu.
• Nakon fotografiranja, biciklijada nastavlja pod policijskom pratnjom svoj put prema naselju Blagaj, gdje se nalazi izvor Bune, koji je najveći krški izvor u Europi (Vrelo Bune). Pored njega se nalazi čuvena sufijska tekija, a u njegovoj okolici su prapovijesno nalazište Zelena pećina, ribogojilište i restorani, te dvorac iz 15. stoljeća, dok se u samom mjestu nalaze brojne građevine koje su proglašene za nacionalni spomenik BiH.
• Po obilasku Blagaja, biciklijada nastavlja svoj put prema Buni, nakon čega nastavljamo svoj put prema Baćevićima, vozeći lokalnom cestom kroz Maloševiće, Šurmance, prelijepim krajolicima uz rijeku Neretvu sve do Čapljine.
• Iz Čapljine pod policijskom pratnjom nastavljamo uspon u dužini 1km prema Počitelju, naseljenom mjestu koji je u sastavu općine Čapljina, a njegovo povijesno urbano središte potječe još od 14. st. i zaštićen je nacionalni spomenik BiH.
• Nakon obilaska Počitelja, spuštamo se u Čapljnu gdje nas očekuje ljubazno osoblje Restorana Storia, koje se ponudilo da ugosti sve sudionike ove biciklijade te ih okrijepi na kraju ovog biciklističkog događaja.

Biciklijada ide trasom kuda se u prošlosti kretao Ćiro u dužini 35km od Mostara do Čapljine, odnosno 65km u oba smjera. Povratak je individualan. Učesnici biciklijade će na raspolaganju imati 8 volontera, iskusnih biciklista koji će tijekom bicikliranja paziti na sigurnost svih učesnika i pobrinuti za svaku nepredviđenu situaciju, te je ukloniti u najkraćem roku, kao i policijsku pratnju na opasnim mjestima, gdje je pojačan promet vozila.

Trasa je u cijelim putem asfaltirana podloga na kojoj se može, osim MTB biciklom, voziti i trekking ili cestovnim biciklom. Primjerena je svim biciklistima, pošto su trasa i ritam vožnje lagani i prilagođeni većini.

Kotizacija za sudjelovanje je 5KM, a svim sudionicima na raspolaganju su volonteri, servisno vozilo, fotografije i video sa biciklijade, te im je osigurano: ručak, voda i prva pomoć u servisnom vozilu....

Prijave nisu obavezne, dovoljno je samo doći na mjesto događaja, a ovim putem pozivamo sve klubove prijatelje kako iz BiH, tako i iz susjednih država, da se odazovu na biciklijadu, kako bi proveli jedan odličan dan i još jednom promovirali biciklizam u odličnom svjetlu.

zdravo
DE

Bicikli i biciklizam

Post by zdravo » 22 Mar 2019, 11:01

Da spomenem biciklo, radove i ulaganja.
Od dijelova koji nisu mijenjani su: ram, tockovi, viljuska i volan.
Ostalo je primjenjeno i zamjenjeno sa boljim i kvalitetnijim komponentama.
Srednji pogon, lezaj srednjeg pogona, sajbe, pedale, lanac, kaseta, mjenjaci, kocnice i sifteri (rucice), kocnice (v brake), pakne, sajle, buziri, zavrseci buzira, zavrseci za sajle, novi QR zatvaraci, sic, nosac sica sa oprugom, produzetak volana, gripovi, svjetla, zvonce, retrovizor, brzinomjer i na kraju nove gume.
Oko 1000€ me sve to zajedno kostalo, u to spada i odjeca, torba, naocale, rukavice, torbica za cijev, kapa, jakna, hlace, dres kratkih rukava.

Uz to sam jos nabavio kvalitetnu pumpu i dosta alata jer volim ono sto mogu uraditi sam.

Zadnja stvar koju sam nabavio je GoPro Hero kamera, ipak treba to sve snimiti Image

Image

TomBar
Britva

Post by TomBar » 22 Mar 2019, 18:49

Ja imam goli bic :(ImageImage

Poslano Tapatalkom s POCOPHONE F1

Post Reply

Return to “Sport i zdravlje”