Kruh naš svagdašnji.....

Adept
Steven Hawking brijanja

Re: Kruh naš svagdašnji.....

Post by Adept » 10 Jun 2012, 14:35

Evo, ja samo da kažem da se neću mješati...
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 10 Jun 2012, 15:11

Mislim da ste otvorili temu o kojoj bi se moglo napisati jako puno. Neću se upuštati u raspravu, već ću samo napisati kako ću sada ručati jareću plećku sa mladim krumpirom, a prošli vikend su se moje kćeri igrale sa tim istim jadnim kozlićem. Ovo nije imaginaran primjer, nego apsolutno brutalno točan podatak. Osobno ne mogu sam ubiti to jadno stvorenje i zbog toga se osjećam prilično dvolično i nedosljedno. Mogu samo reći kako cijenim vegetarijance, ali da je činjenica i da je svijet takav kakav je i da su ljudi stvoreni kao svejedi i da će takvi vjerojatno još jaakooo dugo ostati.
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 10 Jun 2012, 16:37

Praskaton wrote:Mogu samo reći kako cijenim vegetarijance, ali da je činjenica i da je svijet takav kakav je i da su ljudi stvoreni kao svejedi i da će takvi vjerojatno još jaakooo dugo ostati.
"Naši zubi i probavni sustav stvoreni su za jedenje mesa.

Ne, nisu. Mi možemo probavljati meso, ali naš probavni sustav je drugačiji od onog u mesoždera: naša crijeva su duža (tako da mi možemo probavljati veću količinu biljaka), a naši zubi nisu oblikovani za komadanje i trganje mesa. Naši zubi i usta nemaju taj oblik da bi bili u mogućnosti ubiti i držati žrtvu koja se trza (usporedite oblik naše čeljusti i zuba sa onima u lava - ili vaše kućne životinje - mačke ili psa!). Zato ljudi kuhaju meso prije nego ga jedu i zato mi ne možemo drobiti i žvakati sirove kosti. A vezano uz naše oštre zube – gorile su isključivo vegetarijanci – kao uostalom i većina primata – iako imaju mnogo dulje i oštrije očnjake nego ljudska bića. Ishrana ljudskih predaka bila je veganska dok nisu počeli loviti prije otprilike milijun i pol godina, ali čak i tada je meso bilo slabo zastupljeno u njihovoj prehrani. Zato ljudi žive dug i zdrav život na vegetarijanskoj i veganskoj ishrani, ali brzo umiru ako ne jedu ništa drugo osim mesa."
Prijatelji životinja, "20 najčešćih primjedbi i pitanja vezanih uz vegetarijanstvo," Vegan.hr, http://www.vegan.hr/pitanja.aspx (pristupljeno 10. lipnja, 2012).

Prijeći ću na razinu osobnoga, pošto si naveo primjer iz vlastitog života. Ukoliko su kćeri ručale zajedno s tobom, jesu li one svjesne da je to bilo upravo ono živo biće s kojim su se igrale? Jesu li to znale? Jesi li ih upoznao s drugačijim stilovima života prema kojima se ne ubijaju životinje, a potom jedu njihovi ostaci? Upoznaj ih i s drugačijim pogledima, neka same izaberu! :)
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 10 Jun 2012, 17:25

Znaju da je to meso tog njihovog prijatelja (takav termin koristi moja starija). Ovo za njih nije jednostavno i dosta smo o tome raspravljali. One su kao i ja dijelom licemejreri, ali znaju da je taj kozlić rođen isključivo da bi bio pojeden (dakle koza je vođena na oplodnju kako bi se izlegli kozlići koji će biti pojedeni). Ženke imaju velike šaanse da će poživjeti koju godinu duže, ali je njihova sudbina poznata prije začeća. Kako sam već prije napisao, ovo su jako brutalne činjenice, ali je to tako.

Što se tiče primata, ne samo da su između ostalog i mesojedi, nego vrlo često i kanibali (da samo vidite kako ljupke čimpanze komadaju i jedu pripradnike druge skupine). Ponavljam da sam svjestan licemjerstva svih nas koji koji nemamo želudac osobno zaklati svoj ručak i da argumenti vegetarijanaca imaju svoju težinu.
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 10 Jun 2012, 17:26

Praskaton wrote:... i zbog toga se osjećam prilično dvolično i nedosljedno.
Kako misliš nedosljedno? Nije mi jasno. Šta ima nedosljedno u plećki? Ili si propustio neki slijed pa ostao bez juhe? :mrgreen:
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 10 Jun 2012, 17:37

Praskaton wrote:Ženke imaju velike šaanse da će poživjeti koju godinu duže, ali je njihova sudbina poznata prije začeća.
Isto tako je i kod ljudi. Žene žive prosječno 8 godina duže, a rade 5 godina kraće do starosne. To apsolutno nije pošteno.
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 10 Jun 2012, 17:46

Praskaton wrote:Znaju da je to meso tog njihovog prijatelja (takav termin koristi moja starija). Ovo za njih nije jednostavno i dosta smo o tome raspravljali. One su kao i ja dijelom licemejreri, ali znaju da je taj kozlić rođen isključivo da bi bio pojeden (dakle koza je vođena na oplodnju kako bi se izlegli kozlići koji će biti pojedeni). Ženke imaju velike šaanse da će poživjeti koju godinu duže, ali je njihova sudbina poznata prije začeća. Kako sam već prije napisao, ovo su jako brutalne činjenice, ali je to tako.
Već sama činjenica da čovjek razmišlja o tome što jede, uvelike pridonosi plodnoj raspravi bez obzira u kojem se taboru on nalazi. Ovo što si naveo je nasilno, ali pošto svaka teza ima antitezu, u ovom je slučaju relevantno spomenuti Martinusa. Ovaj se dio ipak odnosi na duhovni pristup temi vegetarijanizma.
Martinus tvrdi, "Ljudi koji u obliku hrane i pića konzumiraju životne jedinice za koje ta konzumacija predstavlja nesreću, smrt i sakaćenje, natovaruju na sebe "spisak grijeha" koji je brojčano takvih dimenzija da opće poznati "spisak grijeha", za koji oni mole za oproštaj putem religije, crkve i svećenika, ne predstavlja u usporedbi s ovim spiskom grijeha apsolutno ništa."
Martinus, Idealna hrana, prev. Davorin Gruden (Zagreb: TELEdisk, 2004), 53.
Yakuza
DE

Post by Yakuza » 10 Jun 2012, 17:57

Slice wrote:
Praskaton wrote:Mogu samo reći kako cijenim vegetarijance, ali da je činjenica i da je svijet takav kakav je i da su ljudi stvoreni kao svejedi i da će takvi vjerojatno još jaakooo dugo ostati.
"Naši zubi i probavni sustav stvoreni su za jedenje mesa.

Ne, nisu. Mi možemo probavljati meso, ali naš probavni sustav je drugačiji od onog u mesoždera: naša crijeva su duža (tako da mi možemo probavljati veću količinu biljaka), a naši zubi nisu oblikovani za komadanje i trganje mesa. Naši zubi i usta nemaju taj oblik da bi bili u mogućnosti ubiti i držati žrtvu koja se trza (usporedite oblik naše čeljusti i zuba sa onima u lava - ili vaše kućne životinje - mačke ili psa!). Zato ljudi kuhaju meso prije nego ga jedu i zato mi ne možemo drobiti i žvakati sirove kosti. A vezano uz naše oštre zube – gorile su isključivo vegetarijanci – kao uostalom i većina primata – iako imaju mnogo dulje i oštrije očnjake nego ljudska bića. Ishrana ljudskih predaka bila je veganska dok nisu počeli loviti prije otprilike milijun i pol godina, ali čak i tada je meso bilo slabo zastupljeno u njihovoj prehrani. Zato ljudi žive dug i zdrav život na vegetarijanskoj i veganskoj ishrani, ali brzo umiru ako ne jedu ništa drugo osim mesa."
Prijatelji životinja, "20 najčešćih primjedbi i pitanja vezanih uz vegetarijanstvo," Vegan.hr, http://www.vegan.hr/pitanja.aspx (pristupljeno 10. lipnja, 2012).

Prijeći ću na razinu osobnoga, pošto si naveo primjer iz vlastitog života. Ukoliko su kćeri ručale zajedno s tobom, jesu li one svjesne da je to bilo upravo ono živo biće s kojim su se igrale? Jesu li to znale? Jesi li ih upoznao s drugačijim stilovima života prema kojima se ne ubijaju životinje, a potom jedu njihovi ostaci? Upoznaj ih i s drugačijim pogledima, neka same izaberu! :)
Isto tako naš probavni sustav nemožeš usporediti niti s onim od krave jer ljudi nisu biljojedi, ljudi su svejedi kao uostalom i velik broj primata.
Naši najbliži "rođaci" među primatima su čimpanze (anatomski, bihevioralno, genetski i evolucijski), koje često ubijaju i jedu druge sisavce (uključujući i druge primate).
Dakle vegetarijanstvo je isključivo osobni izbor, kao i izbor svakog pojedinca hoće li piti alkohol ili gazirana pića, a problem nastaje, kao i kod većine usporedivih izbora, kada ljudi počnu svoj izbor silom nametati drugima i njime terorizirati ostatak društva.

A o stalno spominjanom Martinusu kao samoprozvanom mistiku i čovjeku koji je napisao "Treći zavjet" neću trošiti previše riječi, samo ću reći kako on za mene ne predstavlja osobu o kojoj imam visoko mišljenje.
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 10 Jun 2012, 18:07

Yakuza wrote:Isto tako naš probavni sustav nemožeš usporediti niti s onim od krave jer ljudi nisu biljojedi, ljudi su svejedi kao uostalom i velik broj primata.
Naši najbliži "rođaci" među primatima su čimpanze (anatomski, bihevioralno, genetski i evolucijski), koje često ubijaju i jedu druge sisavce (uključujući i druge primate).
Dakle vegetarijanstvo je isključivo osobni izbor, kao i izbor svakog pojedinca hoće li piti alkohol ili gazirana pića, a problem nastaje, kao i kod većine usporedivih izbora, kada ljudi počnu svoj izbor silom nametati drugima i njime terorizirati ostatak društva.
"Ne smeta mi to što si ti vegetarijanac – ali ne bi trebao nametati svoje stajalište drugim ljudima. To je stvar osobnog izbora svakog pojedinca.

Pokušavati uvjeriti ljude da promijene način razmišljanja nije nametanje svojih stajališta njima. To je jedno zdravo neslaganje na čemu se, uostalom, zasniva demokracija i koje je važno da bi mogle nastupiti bilo kakve promjene.
Ono što jedemo, također, nije stvar pojedinca. Jedenje mesa i vegetarijanstvo nisu dvije strane istog novčića: jedno donosi smrt i patnju životinjama, razaranja planeta i štetu ljudskom zdravlju, a drugo ne. Razlog zašto vegetarijanci pokušavaju promijeniti razmišljanje onih koji još uvijek jedu životinje je taj što njihov pojedinačni izbor nemjerljivo utječe na druga bića, ljudska i ne-ljudska."
Yakuza
DE

Post by Yakuza » 10 Jun 2012, 18:14

Ti mi slobodno izrazi svoje mišljenje i stajalište i ja ga kao takvo cijenim, ali isto tako ti, kao liberalna duša, moraš meni dozvoliti za moje demokratsko pravo da se ja s tvojim mišljenjem ne slažem, sve ostalo prestaje biti demokracija i postaje nametanje vlastitog mišljenja kao jedinog ispravnog.
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 10 Jun 2012, 18:45

Pa smatram da je to početno polazište u raspravi i da oko toga nema dvojbe. Upravo takvo polazište omogućava tolerantnu i plodnu raspravu. Ukoliko se zastupa određeno mišljenje, odnosno ako se upušta u raspravu, onda argumenti trebaju biti zasnovani na činjenicama ili izraženi kao osobno mišljenje. No, ljudi se općenito više vode svojom voljom, a time i mnogim predrasudama, pa se na takvim temeljima upuštaju u rasprave bez da išta znaju o temi.
Tann
BIC

Post by Tann » 10 Jun 2012, 20:54

He he, zanimljivo mi je čitati ovu temu. Nebrojeno puta sam vidio skoro identične teme i slična prepucavanja.
Zaključak je da nema zaključka.

Vegani/vegetirijanci su neumoljivi u nametanju svog "boljeg i zdravijeg" načina života.

Dok mi ostali uživamo u dobrom "nezdravijem" odresku.

Moj osobni izbor je jesti meso i brijati se sapunima koji sadrže supstance životinjskog porijekla.

Možda zvuči barbarski ali tako je i ne tangira me uopće ako mi to netko zamjeri.

A da će svijet biti bolje mjesto ako prestanemo jesti životinje - neće, toliko smo ga već uništili raznim Černobilima, Fukushimama i ostalim gadostima, tako da koje janje više ili manje...

P.S. jedini problem koji imam šetnjom u zoološkom vrtu je taj što veliku većinu tih životinja zamišljam na ražnju ili ispod peke, pa brzo ogladnim. :mrgreen:
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 10 Jun 2012, 21:08

Tann wrote:A da će svijet biti bolje mjesto ako prestanemo jesti životinje - neće, toliko smo ga već uništili raznim Černobilima, Fukushimama i ostalim gadostima, tako da koje janje više ili manje...
"Koju bi razliku činila jedna osoba koja bi se odrekla jedenja mesa?

Veliku razliku. Prosječni mesojed kroz svoj životni vijek prosječno konzumira 5 krava, 20 svinja, 29 ovaca i janjadi, 780 pilića, 46 purica, 18 pataka, 7 zečeva, 1 gusku i pola tone ribe. To je mnogo spašenih života. Važno je naglasiti da je najbolja reklama za vegetarijanstvo zdrav i sretan vegetarijanac: ako postaneš takav vegetarijanac bit ćeš u mogućnosti utjecati na druge da postanu i oni dio pokreta prema suosjećajnijem i razumnijem svijetu."
Komentari su više-manje uobičajeni, upravo su zato vegetarijanci sastavili odgovore na pitanja jer su pitanja uvijek identična. Duboko sam uvjeren kako većina ljudi ne bi konzumirala leševe da se za "proizvodni proces" nije pobrinuo netko drugi. Da je većina ljudi samo čitala o "proizvodnom procesu" i "humanom klanju," bez da je ikada prisustvovala i gledala što sve rade životinjama, mislim da bi osjetila da to jednostavno nije u redu. Smatram kako je vegetarijanizam samo polazište u naprednije oblike prehrane, a ne cilj. Pošto među ljudima vlada nesrazmjerna razlika u karakteristikama, tako je i s područjem prehrane. No, sve je to razvoj. Ne bi bilo samilosti i ljubavi, da nema ubijanja i mržnje i obratno. Na taj način učimo.
Last edited by Slice on 10 Jun 2012, 21:23, edited 1 time in total.
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 10 Jun 2012, 21:16

Slijedeći stepenica u razvoju mene kao mesojeda je da mmogu sam ubiti svoju hranu, a nakon toga tko zna? Možda mi u proizvodnji jarića više ni jarac neće trebati :oops: :D :D :D :D :D :D :D
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 10 Jun 2012, 22:16

Dobro ljudi, složite se da se ne slažete, a ostatak rasprave nastavite na ovoj temi:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=591746
I molim bez vrijeđanja!

Hvala!
:thumbs:
Post Reply

Return to “Hrana i piće...”