Tradicionalni nedjeljni ručak

byrd
DE

Re: Tradicionalni nedjeljni ručak

Post by byrd » 14 Sep 2013, 22:14

balansero21 wrote:evo jedno pitanje, možda za byrd sigurno će znati, šta su buredžike? naravno i za ostale
Joj, ne znam kad sam zadnji put vidjela buredzice a kamoli jela...

To je tijesto punjeno mesom, koje se poslje prelije jogurtom, a jogurtu se takoder doda sitno nasjeckani cesnjak.

A bulgur je:
Bulgur je specifično pripremljena pšenica, kako bi joj se skratilo vrijeme pripreme. Naime zrnju pšenice uklonjene su ljuske, djelomično su skuhana, zatim sušena i usitnjena u manje dijelove. Prema veličini usitnjenosti bulgur može biti: fino mljeveni, srednje mljeveni, krupno mljeveni i pak ostaje kao cijelo zrno, a s tim povezana je i njegova upotreba. Fino mljeveni bulgur se koristi kao nutritivni doručak, kod pripreme kruha i kolača te kao zamjena riži. Srednje mljeveni se koristi u pripremi salata, juha, gulaša i bezmesnih pljeskavica. Grubo mljeveni bulgur se koristi za nadjeve, složence, juhe, salate, dok se cijelo zrno koristi za pripremu ragu i ostalih juha te kruha.
I´d lather be shaving...
balansero21
DE

Post by balansero21 » 15 Sep 2013, 18:56

znao sam da ćeš ti znati vezano za buredžike ni ja nisam jeo već godinama ali su mi prva liga!
balansero21
DE

Post by balansero21 » 15 Sep 2013, 19:14

balansero21 wrote:znao sam da ćeš ti znati vezano za buredžike ni ja nisam jeo već godinama ali su mi prva liga!
pa još ako ima baklava, i hurmašica ludilo, jedino samo ja se ubijem u tome a onda sigurnosni pojas rapidno jača
marn
mr. sc. brijanja

Post by marn » 16 Sep 2013, 16:31

Nema mi do kadaifa kad je bosansko slatko u pitanju
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 16 Sep 2013, 21:18

marn wrote:Nema mi do kadaifa kad je bosansko slatko u pitanju
jedna stvar nema veze s drugom
kadaif je kadaif
a baklava je baklava
sori, al tu sam zakinut
poštujem što voliš kadaif
al baklava....................
:cekic:
balansero21
DE

Post by balansero21 » 17 Sep 2013, 15:38

korijen wrote:
kadaif je kadaif
a baklava je baklava
sori, al tu sam zakinut
:thumbs:
marn
mr. sc. brijanja

Post by marn » 18 Sep 2013, 07:16

korijen wrote:
kadaif je kadaif
a baklava je baklava
sori, al tu sam zakinut

Dobro si reko, baklava je baklava, al kadaif je ipak kadaif :headband:
naftas
Student brijanja

Post by naftas » 12 Feb 2015, 14:08

Volim kuhati i imam više specijaliteta koje pripremam, ali ovo mi je vrhunac, a zove se "Pile isprazni, napuni i zarolaj!"

Posebnost ovog jela je što je riječ o iskoštenom piletu. Vidio sam raznih instrukcija, ali ovaj pomalo iritantni lik je najbolje objasnio proces, a ja ću nastaviti sa punjenjem i ostalim kao i sa opisom. Preporučam da cijelu pripremu obavite večer prije nego mislite peći.

https://www.youtube.com/watch?v=nfY0lrdXar8

1. Iskoštavanje pileta - ovdje vrijedi pravilo što veće, tim lakše. Prvo ga polegnete sa prsima prema gore, napipate wishbone, zarežete taj dio i iščupate je van. Nakon toga okrećete pile sa leđima prema gore i radite rez uzduž kralješnice. Napipate zglobove od krila i razrežete vezivo da bi poslije mogli svući meso s kostiju. Gurnete kažipsrt i srednjak ispod prsiju i iznad kostura i jednostavno ih svlačite s kostura. Kad ste došli do bataka režete vezivo na zglobu i na kraju izvučete kompletan kostur. Kod svlačenja mesa s bataka prije početka maznete tupom stranom noža po završetku kosti batka izvana da pukne i da je možete izvući, pa batke potom napuniti.Ako ste sve napravili kako treba, koža bi vam trebala ostati u jednom komadu i to prednja strana gdje su prsa, itd.

2. Kožu izvana namažete pacom od maslinovog ulja, soli i papra.

3. Punjenje - jedan od najvažnijih sastojaka kod rolanih stvari je kruh. Bilo da ga stavljate u komadima ili ga sameljete skupa s ostatkom punjenja nemojte ga zaboraviti, jer će vam izostati sočnost. Sastojci za punjenje su peršin, češnjak, šampinjoni, vratina (pršut je presuh, a špek pretežak), komadi kruha, neki ovčji sir (može i onaj ribani paški za 9 kn), neki obični sir poput goude, maslinovo ulje, sol, papar i neki začini po želji npr. ja stavim malo kurkume. Sve sastojke ubacite u sjeckalicu i onda nafilate pile. Batke nemojte štediti sa punjenjem, jer su najslađi.

4. Rolanje - kada ste sve napravili pile zarolate, zavežete kao kulen, ubacite u najlonsku vrećicu iz koje istisnete zrak koliko je god moguće i stavite preko noći u frižider.

5. Pečenje je klasika u pećnici na 180-200 °C ovisno o fazama pečenja. Ako imate dvostruki protvan onda tako, ako ne prvih pola sata pečete pokriveno s alu-folijom i zadnjih 15 minuta otvoreno. Preporučam da se pile peče odignuto u protvanu s nekakvom rešetkom, da se kasnije može zalijevati i da npr. krumpir možete poslagati ispod da se sokovi cijede po njemu. Ako je prilog krumpir stavljate ga odmah da se peče skupa sa picekom. Meni pašu i mlinci, koji se nakon blanširanja ubace u protvan gdje je sok od pečenja.

6. Kad je sve gotovo izrežete pile na ploške i poslužite.

Zvuči komplicirano, ali treba samo malo prakse kod iskoštavanja. Meni treba cca 10 minuta od početka iskoštavanja do odlaganja piceka u friđ.

Dobar tek!

EDIT: Zaboravio sam dodati da se kod ovog recepta ništa ne baca! Odvojene kosti se poškrope s uljem i stave sat vremena u pećnicu na 160-180 °C da se zapeku. Nakon toga u lonac kipuće vode, sa povrćem za juhu, malo soli, papra i začina po želji, smanjite vatru do temperature poširanja (blago krčkanje bez ključanja) i tako kuhate oko 2 sata da se postupno reducira. Kad je gotovo pustite da se ohladi na sobnoj temperaturi, procijedite i preselite u vrećice za zamrzavanje i u led. Nakon toga kad god trebate imate spremnu pileću kocku bilo za temeljac za umak ili juhu. Ako imate volje možete napraviti i demiglace.
Last edited by naftas on 14 Feb 2015, 10:07, edited 1 time in total.
You were critically hit for no damage. The bruise looks nice and scars will make a nice party talk!
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 12 Feb 2015, 15:07

Super recepat, mi se sviđa, čim uvatim vremena - frčem kokoš :thumbs:
arguson
Kamisori

Post by arguson » 12 Feb 2015, 15:38

Koji frik!

Ja sam jednom otkoščavao gusku i nikad više...
Švercer sapuna i Ralon entuzijast.
naftas
Student brijanja

Post by naftas » 12 Feb 2015, 17:55

arguson wrote:Koji frik!

Nabavi si Rapala 4" i 6" noževe za filetiranje i jedan AccuSharp oštrač. To ti je sve skupa 200-tinjak kn i vidjet ćeš da nije nikakva mudrost.
You were critically hit for no damage. The bruise looks nice and scars will make a nice party talk!
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 12 Feb 2015, 18:06

naftas wrote:
arguson wrote:Koji frik!

Nabavi si Rapala 4" i 6" noževe za filetiranje i jedan AccuSharp oštrač. To ti je sve skupa 200-tinjak kn i vidjet ćeš da nije nikakva mudrost.
Ja imam nožove i cool mi recepat - ja frčem tu kokoš pa kud puklo da puklo :smoke:
naftas
Student brijanja

Post by naftas » 12 Feb 2015, 18:39

Imam i jedan jednostavniji.

Zapečene sarmice od kelja i kineskog kupusa.

1. Mljeveno meso prodinstate s lukom i češnjakom, do maksimalne redukcije tekuće faze.

2. Listove zelenja pažljivo odvojite, 2 minute blanširate, ocijedite. Meso zarolate u sarmice i poslažete u manju posudu za pečenje. Ako je dublja slažete u 2 sloja. Svaki sloj prelijete mixom češnjaka, peršina, soli papra i kiselog vrhnja te zapečete 25 minuta na 200 celzijanera.

3. Za prilog predlažem restani krumpir.

I ponovno, dobar tek!
Cayetano
Shaveta

Post by Cayetano » 14 Feb 2015, 23:14

naftas wrote:Volim kuhati i imam više specijaliteta koje pripremam, ali ovo mi je vrhunac, a zove se "Pile isprazni, napuni i zarolaj!"

Posebnost ovog jela je što je riječ o iskoštenom piletu. Vidio sam raznih instrukcija, ali ovaj pomalo iritantni lik je najbolje objasnio proces, a ja ću nastaviti sa
Sutra ćemo vidjeti jel valja šta tvoj recept :D

Image
naftas
Student brijanja

Post by naftas » 14 Feb 2015, 23:55

Eto, vidiš kako je lako kad znaš sa oštrim stvarima. Uživancija zagarantirana.
Post Reply

Return to “Hrana i piće...”