Kafa u kaviću ili kod kuće

Mr.Ti
BIC

Re: Kafa u kaviću ili kod kuće

Post by Mr.Ti » 20 Aug 2017, 09:21

U Teneo je 200g 38 kn, El Salvador mi je bio super, Burundi malo manje, ali sad zadnjih 2, 3 tjedna nije bilo u zrnu, trebalo je kao biti sada iza 17.og. Ako netko ide do njih fizicki, oprez, mislim da sad rade 8-14.

Sent from my MI MAX using Tapatalk
morr
Kamisori

Post by morr » 21 Oct 2017, 18:24

Image
Sa ženom i mališom koji je napravio novi raspored stolova i stolica u kafiću :lol
Mr.Ti
BIC

Post by Mr.Ti » 22 Oct 2017, 07:43

Ovo je "u dvoristu" ak dobro vidim?

Sent from my MI MAX using Tapatalk
MaxMagnus
DE

Post by MaxMagnus » 13 Feb 2019, 17:06

Ma treba ovu temu dić iz prašine,TREBA!!!!!

Prvo bi se zahvalil Naftašu i Opatu za iscrpne postove!
Opatov me natjeral da mu spičim mail i zovnem na cugu al...nekak sam se othrval heheheh!

Kaj se kave same tiče za sad sam u potrazi za dobrim mlincem....kuham katkad džezvom i podosta kafetijerom...jedna mala 4cup je standardna postava mog ruksaka,u kojem nosim sve kaj mi treba,dakle nosim i tu kafetijeru i kavu.
Ta je jeftakuša ali je jako dobra za početnike,jer tolerira razne greške do kojih će početnik i naići.
Sa druge strane,tu je i Bialetti Brikka....skupocjena i zahtjevna stvarčica koja (navodno) radi kavu s pjenom.
Stavio sam zagradu jer tu se i ja moram još malo spraksati kako bih dobio pjenu koja ne nestane u roku par sekundi.
Koliko je zahtjevna i netolerantna za neiskusne bih opisao najbolje kada bih izjavio da je ta fensi šmensi kafetijera od 500 kn maltene postala meta za moje vježbanje u gađanju sjekirom (toliko mi je živce digla!!).

Kod Brikke je štos u tom da se treba paziti na sve. Vodu u mikrolitar treba pogoditi,sve više od toga ju pretvara u pravi mali vulkan koji će zrigati kavu posvuda.
Manje od potrebne količine je...ono...nedovoljno hehe!
Dakle,ta vražja naprava je totalno zahtjevna u 3pm i pun kufer netolerantnija od moje jeftakuše koja dela čuda!
No,ukrotiti ću ja nju.

Tu bih izjavio jednu malu digresiju vezanu oko čišćenja....
Kako se kafetijere rade od aluminija,one tamnosive do crne mrlje i udubine....jesu korozija.
Ljudi preporučaju pranje samo vodom,da se zadrži šmek,i periodično namakanje octom.
Situacija je bitno drugačija.

Ja ih perem spužvom (mekšom stranom) sa vrlo malo deterdženta i dobro isperem.
To podrazumijeva i micanje dihtunga i pranje njega i sita.
No, prije sam i sam čistio samo prstima i vodom. Kroz neko vrijeme moja jeftakuša je iznutra u oba dijela izgledala kao da je preživila bombardiranje Vukovara!
Pa sam malo uz jubito shvatio o čemu je riječ.
Prvo,kao i svaki drugi pribor,treba ju dobro oprati,a to uključuje i deterdžent.
No s obzirom da aluminij korodira,bitno ju je i dobro osušiti. Dakle,nakon pranja sve treba dobro posušiti.
Od kad sam to počeo raditi,moram priznati da moja jeftakuša puno bolje izgleda a i Brikkin kotao pokazuje lijepi napredak.
Gornji dijelovi su takvi da jeftakuša izgleda sasvim pristojno a Brikka je kao iz dućana.
Što se okusa tiče,jeftakuša mi je uvijek ista (pretežno u njoj kuham Barcaffe kavu koju koristim godinama pa mi ništa,nikakva nijansa okusa nemre promaknut,skužio bih da mi nekej fali).
Brikku imam tek par tjedana a s obzirom da mi je nova nemam nekih iskustva za reći razliku u okusu od pranja ovom ili onom metodom.
No u svakom slučaju,pranje deterdžentom i sušenje krpom umjesto da se sama osuši mi daju super rezultat pa ću ostati na toj metodi.

Na temu sam naišao guglajući neš o kavi,pa mi je jako drago da sam divne informacije našao i na ovom divnom forumu koji mi je brijanje učinio ljepšim!

MALI HINT : za one kojima se ne da guglat... Brikka se razlikuje od ostalih kafetijera (moka) po tome što na cjevi u gornjem dijelu ima jedan teški metalni čep,koji služi tome da se u kotlu stvori veći tlak koju ga diže. Kako kava izlazi pri većem tlaku,a kroz manje otvore,stvara se pjena.
Ukoliko ste zainteresirani za tu ideju,svakako pogledajte na yt kaj ima za reći ali pazite : nemojte je prefilati vodom.
Jer kave bu posvuda. U gornjem djelu imate oznaku do kuda natočiti i nemojte ali nemojte više vode staviti.
To vam nije niti za pola kotla,dakle debelo ispod ventila.
Tu informaciju nisam našao na yt,bar ne direktno. Dakle,nitko vam neće na yt reći da ako natočite do ventila da će vam Brikka prikazati kako je to cca bilo kad je Etna zadnji put bljunula malo lave heheheh ;)
olly
Student brijanja

Post by olly » 13 Feb 2019, 17:49

Svaka čast na tekstu!

Ne pijem kavu. Nikada je nisam.

Ali kad pročitam nešto ovako, odmah poželim šalicu kave.

Čak je mogu okusiti u ustima!

:hail: :hail: :headband: :headband:
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 13 Feb 2019, 23:03

WOW - SVE SI REKAO - S.V.E. !!! :headband:
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 14 Feb 2019, 11:34

Jako lijepi post, ali se ne slažem sa pranjem Moke.
Moka se NE PERE!
Malo aluminijskog oksida u kavi nije nikome naštetilo. Eto ja nisam svoju oprao već godinama pa mi ništa nije.... :skrbo
MRKI
Student brijanja

Post by MRKI » 14 Feb 2019, 11:47

Takodjer perem uvijek samo s vodom. Cijeli život. Ako vidiš da ne radi dobro malo octa u vodu i kuhaj. Već 3 godine imam neku jeftinjarku iz Jyska i radi jebenu kavu. I to od one crvene Spar classico mješavine. 18kn i vjerujte mi nije dvostruko lošija od Lavazze. Lagani plamen, dobro punjenje i vozi.
Jel koristis Barcaffe zelenu ili ovu standardnu za tursku?
I refuse to join any club that would have me as a member.
Groucho Marx
mamikulcic
DE

Post by mamikulcic » 14 Feb 2019, 11:54

Čitam vaše hvalospjeve pa sam se malo zainteresirao... Gdje kupiti neku cafeteriu za normalne novce i koju kavu koristiti a da je dostupna u trgovačkim centrima? Napomena, doma imamo indukciju pa nažalost aluminij ne prolazi...
Supruga i ja inače ujutro pijemo tursku kavu, svaki po jednu veliku šalicu od cca 2dcl sa malo mlijeka i šećera a kupujemo Franckove ciglice.
Hvala!
MRKI
Student brijanja

Post by MRKI » 14 Feb 2019, 12:04

E jbg. stvarno nemam iskustva s tim mokama za indukcijske. Pogledaj u JYSKu. Ili IKEI.
Groucho Marx
morr
Kamisori

Post by morr » 14 Feb 2019, 13:24

mamikulcic wrote:
14 Feb 2019, 11:54
Čitam vaše hvalospjeve pa sam se malo zainteresirao... Gdje kupiti neku cafeteriu za normalne novce i koju kavu koristiti a da je dostupna u trgovačkim centrima? Napomena, doma imamo indukciju pa nažalost aluminij ne prolazi...
Supruga i ja inače ujutro pijemo tursku kavu, svaki po jednu veliku šalicu od cca 2dcl sa malo mlijeka i šećera a kupujemo Franckove ciglice.
Hvala!
Ikea:
https://www.ikea.com/hr/hr/catalog/products/30149839/

Bilo je i na imallu prije, tamo sam ja kupio, Bialletti čeličnu, nisam htio aluminij.
Za kavu, najbolje nabaviti mlinac i kupovati u zrnu - od komercijalnih Spar marka i Muller Bio su meni najbolje. Za mljevenu kavu je manje-više svejedno. Kava zbog oksidacije gubi većinu nota u par minuta nakon mljevenja tako da ne vrijedi bacati pare na skuplju mljevenu kavu.
I još napomena da je većina mljevenih kava (npr. Franck ciglica) mljevena jako fino tj. za tursku kavu. Za Bialletti i slične trebala bi biti krupnija granulacija, kao za espresso.
mamikulcic
DE

Post by mamikulcic » 14 Feb 2019, 20:19

Hvala na odgovorima! :)
pimple8
Student brijanja

Post by pimple8 » 14 Feb 2019, 20:31

Ja doma vikendom tarem tursku, na poslu imamo aparat iz kafića. I nitko ne zna vodit brigu o aparatu. Ona pipa za paru je vjecito zakorena od mlijeka, ili je netko umoci ucasu vode (nikad nisam shvatiozasto), ne znaju postupat s aparatom, nlijeko svi prekuhaju i onda kad im ostane to stave u frizider pa poslije opet kuhaju. Svakako ludim oko aparata svaki dan. Gadi mi se to gledat i vidit pa svaki put kad idem kuhat kavu imam 10minuta pripreme. Da ne kazen da se uredno zna staviti1 doza u ruckuza 2 kave i obrnuto.

Osim toga imamo veliki barski mlinac koji uredno netkoostavi da izmelje do ibera tako da ne zuji stalno nego da ima kave, pa da fino iz nje ispari sva aroma :/

I sto napraviti?! Kako ljude nauciti osnovama higijene, urednosti i najbazicnije kave?!

I onda kad mi kazu da je moja kava najbolja ja ih pogledam ocima ubojice :)

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk

MRKI
Student brijanja

Post by MRKI » 15 Feb 2019, 08:42

Teško. Što bolji aparat to više pažnje treba za izvuc dobru kavu iz njega. Na kraju je bolje imati u uredu one male aparate na patrone nego odličan PRO aparat kojim se nemarno rukuje.
Groucho Marx
mirko
Kamisori

Post by mirko » 15 Feb 2019, 10:24

Na preporuku kupio ručni mlinac Hario jer sam imao problema sa kavama koje su kao namjene za moku il esspreso. Nasao adekvatnu granulaciju na mlincu i ide to sada super. Kupujem Segafredo od pol kile ima u Plodinama i Kauflandu za nekih 50kn.

Probaj kupit mlinac i igrat se granulacijama mljevene kave pa ne sumnjam da ce Brikka radit pjenicu.

Inace Brikku gledam od kad je izasla u prodaju da je jednom prilikom kupim i bas me interesira razvoj događaja sa pjenicom :klap

Jel ima tko Bialetti sto svira himnu :misli :ROFL
Post Reply

Return to “Hrana i piće...”