japanski i kineski čajevi

Praskaton
Naučnik brijač

Re: japanski i kineski čajevi

Post by Praskaton » 02 Nov 2015, 09:34

Zato ja to ne otvaram uopće....
Tako sam se navukao na satove, nalivpera, britve, noževe, pištolje, fotoaparate, bicikle i štošta....

Jednom sam nakon jednog foruma zamalo počeo pušiti lulu.... :cekic:
olly
Student brijanja

Post by olly » 02 Nov 2015, 09:45

Ajde, budi faca, pa klikni ovo:

1. KLIK

2. KLIK

:mrgreen: :skrbo
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 02 Nov 2015, 09:50

Čuj zvrkovi i šah!
Hoćem, hoćem :skrbo

Idem se liječiti... :fp
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 02 Nov 2015, 10:51

Adept wrote:
Kasno prijatelju, kasno :D
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 02 Nov 2015, 11:06

Praskaton wrote:
Adept wrote:
Kasno prijatelju, kasno :D
E hebiga :lol:
Chumba
BIC

Post by Chumba » 03 Nov 2015, 08:42

Ajme, ode mi dan dok sad prosurfam sve te shopove :cekic:

Puno hvala Olly!
olly
Student brijanja

Post by olly » 03 Nov 2015, 09:19

Nema problema!

Približava se nova godina, još malo, pa će biti na raspolaganju ofukucha!

Nadam se, da vam prijevod ne treba ...
  • Res je, da je Ofukucha le ime caja, ne vrsta caja. Odvisno od regije, kraja, nekje za Ofukucha dajo genmaicha, houjicha, v nekaterih predelih s kislo slivo, kot je napisano v linku, ki si ga poslal. Nas Ofukucha caj je visokokakovostni caj, razreda Risui (2100), ki ga ponujamo znizano v tem letnem casu. Seveda je tudi na voljo le decembra, saj je to caj, ki se ga pije za novo leto.
    Zgodovina gre tako:
    V obdobju Heian (794-1185) so cesarju Murakamiju v casu bolezni pripravili tak caj, ki ga je ozdravil. Od takrat naprej se pije za sreco in zdravje v novem letu. Simbolno odganja vse slabo in prinasa le dobro.
    Pri nas uporabimo prvi caj sezone aprila, najboljse listice, ki jih pustimo `spati` do novembra, ko caj obdelamo.
    Pripravis ga tako, da vodo ohladis na 70-80 stopinj za okus, ki se kar stopi v ustih. ;)
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 03 Nov 2015, 14:26

Čajevi su mi također neko vrijeme bili hobi: kao sastavni dio moje posvećenosti proučavanju prehrane. Ipak, nakon nekog vremena sam ih gotovo u potpunosti uklonio iz uporabe, odnosno upotrebljavam ih vrlo rijetko. U to dakako ne uvrštavam ne-čajeve, odnosno već uobičajene pripravke koji se ne dobivaju od biljke camellie sinensis. Ni u čemu nije dobro pretjerivati pa tako niti u konzumaciji čajeva. Ukoliko se promotri i prehrana po krvnoj grupi koja je, pored one po genotipu, utemeljena na dostignućima znanosti, onda je također moguće vidjeti da nije baš za svaku grupu preporučljiva konzumacija čaja i kave.

Također, na svaki organizam unos takve hrane (u najširem smislu riječi) ima drugačiji učinak! Primjerice, neki zagovornici sirove hrane će reći da je jedini čaj koji je poželjno konzumirati onaj od lipe! Dakako, relativno nedavno se pojavio i problem koji je rezultirao time da je posve uobičajena izjava postala kako je čaj, dočim se misli na pravi čaj, "prevara." Pored toga je bilo riječi i o kancerogenosti zelenog čaja iz Kine, baš kao što je to sada slučaj da se u javnost izlazi s usporedivim podatcima za meso i rafinirani šećer.

Nakon višegodišnje posvećenosti proučavanju prehrane, a time i čajeva koji su mi bili hobi koji se ipak nije zadržao, moje se iskustvo može svesti pod tri riječi: jednostavnost, umjerenost i raznolikost! Treba dakle biti umjeren i u konzumiranju različitih čajnih napitaka i tada to može, premda i ne mora, imati blagotvoran učinak na tijelo. :)
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 03 Nov 2015, 15:35

Slice wrote:Ukoliko se promotri i prehrana po krvnoj grupi koja je, pored one po genotipu, utemeljena na dostignućima znanosti, onda je također moguće vidjeti da nije baš za svaku grupu preporučljiva konzumacija čaja i kave.
Joj, malo sam više očekivao od, po meni, vrlo načitanog čovjeka koji je u stanju racionalno upregnuti osobne potencijale!
Slice wrote:Pored toga je bilo riječi i o kancerogenosti zelenog čaja iz Kine, baš kao što je to sada slučaj da se u javnost izlazi s usporedivim podatcima za meso i rafinirani šećer.
Joj, malo sam više očekivao od, po meni, vrlo načitanog čovjeka koji je u stanju racionalno upregnuti osobne potencijale!
Slice wrote:Nakon višegodišnje posvećenosti proučavanju prehrane, a time i čajeva koji su mi bili hobi koji se ipak nije zadržao, moje se iskustvo može svesti pod tri riječi: jednostavnost, umjerenost i raznolikost!
Amen!
Slice wrote:Treba dakle biti umjeren i u konzumiranju različitih čajnih napitaka i tada to može, premda i ne mora, imati blagotvoran učinak na tijelo. :)
Ni Poncie Pilat nije bolje ruke oprao od ovoga...

Ono što hoću reći:
1 - WHO je pomodarski raspoložena štenara - bila odavno, a promijenila se nije... nikako...
2 - To nisam rekao ja već kolege "humani" liječnici...
3 - Za čiji račun rade jest, u najmanju ruku, vrlo upitno...
4 - "Znanstvene" metode kojima se služe su, u najmanju ruku, uvelike podložne racionalnoj debati - da ne kažem skrupuloznom preispitivanju,
5 - Svaka osoba koja barem imalo kritički pristupi preispitivanju ove građanske dogme nema što nego zaključiti kako je "nešto" nevino doklen mu se ne prokaže suprotno, iliti,
6 - dajte ljudi mućnite ZERICU glavom prije nego li "crveno meso" i njegove "nuzproizvode" (bez obzira na to proizvedeni su li isti intenzivnim ili pak ekstenzivnim načinom!!!) tako krajnje prepotentno pretenciozno, ispred svih GMO proizvoda koji su super "sigurni" po zdravlje, stavite u istu kategoriju kao što je duhan, azbest i ispušni plinovi od diesel goriva... užas!
7 - I kako ne bih stao na tom broju... dokle će se prema ljudima pristupati na način na koji mikrobiolozi pristupaju svojim kolinijama uzgajanim u Petrijevim zdjelicama...? Dokle - dok samo to dozvolimo...
I gdje je tu pro bono nastup onih koji bi, možda i znali reči nešto o tome, gdje je tu odgovor na egzistencijalna pitanja, gdje je tu Philosophiæ Naturalis, a gdje nastupa Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica i gdje se ja, per se, smijem i mogu upitati: čemu i zašto, a da pritom ne zaradim i više nego li nekoliko zdravomarija - a pitati se smijem i moram jel mi je dana moć zdravog razuma...
Beco
Kamisori

Post by Beco » 03 Nov 2015, 18:40

Nekad dok sam se hranio makrobiotički pio sam kukicha i bancha čaj.
Bili su dobri
zigi
Kamisori

Post by zigi » 05 Nov 2015, 07:13

Ma sve je to super ali ja se držim savjeta PHO "porodočne zdravstvene organizacije - djedovi i babe" :pamet: , svi s radnim iskustvom u organizaciji 87-96 god. i nisu pripadali nikakvom lobiju.

Dakle, par (ili nepar) rakijica dnevno, nakon ručka a može i nakon večere dobro vino i laganini.
Naravno uz sve to "kancerogeni" domaći slavonski čvarci, slanina, kobasica, šunka, nekog dobrog sira, maslina..... i kad si sve to tako čovjek složi (naravno u glavi) efekt je poput meditacije na tibetu, dakle prosvjetljenje uma i blagotvorni učink za organizam neizbježni.

A sad na brijanje i polako u novi dan.

:amen:
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 05 Nov 2015, 10:10

Adept wrote: pitati se smijem i moram jel mi je dana moć zdravog razuma...
Otkud sad to????
To mi skroz nekaj novog :cekic: :cekic: :cekic: :D
Likvor
Shaveta

Post by Likvor » 05 Nov 2015, 10:25

zigi wrote:Ma sve je to super ali ja se držim savjeta PHO "porodočne zdravstvene organizacije - djedovi i babe" :pamet: , svi s radnim iskustvom u organizaciji 87-96 god. i nisu pripadali nikakvom lobiju.

Dakle, par (ili nepar) rakijica dnevno, nakon ručka a može i nakon večere dobro vino i laganini.
Naravno uz sve to "kancerogeni" domaći slavonski čvarci, slanina, kobasica, šunka, nekog dobrog sira, maslina..... i kad si sve to tako čovjek složi (naravno u glavi) efekt je poput meditacije na tibetu, dakle prosvjetljenje uma i blagotvorni učink za organizam neizbježni.

A sad na brijanje i polako u novi dan.

:amen:
Osim što si izostavio da su i radili fizički pa se "teška" hrana dobro upotrijebila. Bitan faktor.
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 05 Nov 2015, 12:37

olly wrote:I, @napoleone, budući, da si brijanje mijenjao za čajeve, jesi li na pravom putu, da ovako zaglaviš? :)

Image
Nadam se da nisam. Trenutno hoardam opremu :oops:

Ja osobno čajeve naručujem iz O-cha, stignu u roku 5 dana. Ne mogu ih usporediti sa domaćim čajevima jer nisam probao senchu koju prodaju kod nas. Samo oolong iz Kuće zelenog čaja i Taiwanski, i razlika je nebo i zemlja. Vjerujem da je ista stvar i sa "domaćom" senchom.

Trenutno si hoću bidati japanske lakirane crvene tanjuriće i jednu plavu hagi šalicu :cekic:

Radio sam si i matchu iz O-cha (nažalost, nisam imao chasen za miješanje) ali moram priznati da ne odgovara mojem zapadnjačkom nepcu :tameshigiri:

PS. A sad čekam raspravu o tome kako su japanski čajevi radioaktivni :skrbo
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 05 Nov 2015, 13:11

napoleon wrote: PS. A sad čekam raspravu o tome kako su japanski čajevi radioaktivni :skrbo
Ma čajevi nisu... ali seafood - e to je već nešto sasvim drugo ;)
Post Reply

Return to “Hrana i piće...”