Kako napraviti fotografiju (opreme i sl...)

Post Reply
Jere
Kamisori

Kako napraviti fotografiju (opreme i sl...)

Post by Jere » 13 May 2010, 10:14

Pošto su fotografije vrlo bitan dio priče, šaljem jedan link sa uputama kako na brzinu napraviti vlastiti makro studio za par kuna.

U članku je opisana tehnika fotografiranja fotoaparatima koji imaju mogućnost daljinskog upravljanja blicevima no, umjesto dodatnih bliceva moguće je koristiti fiksne lampe.

Poanta je da nađete nekakvu kutiju koja odgovara dimenzijama onome što želite fotografirati, izrežete stranice, zalijepite malo paus papira i sa nekakvim hamerom posložite pozadinu. Postavite svjetla sa strane i fotkate.
Rezultat je dobro osvijetljen objekt bez grubih sjena sa puno detalja.
Naravno da je rezultat bolji ukoliko je oprema kvalitetnija ali najvažnija je dobra volja i malo iskustva.

http://tinyurl.com/zskbc
Jere
Kamisori

Post by Jere » 13 May 2010, 14:33

Ova tema je otvorena prvenstveno u cilju informiranja o tehnici fotografiranja predmeta. U našem slučaju to je oprema za brijanje pa je i članak usko vezan za tu vrstu fotografije tako da ne bi bilo dobro da se tema razveže generalno na fotografiju već da ostane čisto kao mali savjetnik kako što uspješnije fotografirati kojekakve komade pribora čije fotografije stavljamo na forum ili blogove.
King
Naučnik brijač

Re: Kako napraviti fotografiju (opreme i sl...)

Post by King » 06 Jul 2011, 01:10

Korištena oprema:

-kutija "Gloria" kave (Plodine 0,00 kn)
-pozadina (mjesec Svibanj iz tastovog kalendara s golim tetama :lol: 0,00 kn)
-bokovi (ženin rashodovani lancun 0,00 kn)
-osvjetljenje (dva reflektora iz Bauhausa 2x37,50 kn, snaga 2x150 W)
-Sony TSC T-9

Slika nekada:

Image

Slika uz pomoć gore navedene opreme potaknute Jerinim postom (hvala meštre). Foto aparat je isti u oba slučaja.

Image
mariv
Britva

Post by mariv » 06 Jul 2011, 08:22

@King:
Bravo! Velika razlika i veliki napredak.
King
Naučnik brijač

Post by King » 06 Jul 2011, 08:34

......a, evo i slike "foto studija" :lol: btw. ako vam se ne sviđa može se u ZG-u naručiti "Cube lite" po cijeni od 700,00 kn (samo kutija bez lampi) ili pak po cijeni od 1500,00 kn (kutija + 1 lampa) :cekic:
Na slici se vidi da su na prednjoj strani ostavljena ova dva "krila". Naime "studio" je moguće koristiti i s dnevnim svjetlom, a u tom slučaju "krila" služe za "štelanje sjene" koja je vidljiva unutar "studija". Kad su reflektori upaljeni onda te sjene naravno nema.

Image

Image

Image
Jere
Kamisori

Post by Jere » 06 Jul 2011, 08:35

:thumbs: :thumbs:
Mr. Relentless
DE

Post by Mr. Relentless » 06 Jul 2011, 12:52

:thumbs: :thumbs: :thumbs:

P.S. Na prvoj slici, kaj ti je to na tepihu, u lijevom donjem kutu?
King
Naučnik brijač

Post by King » 06 Jul 2011, 13:05

Mr. Relentless wrote::thumbs: :thumbs: :thumbs:

P.S. Na prvoj slici, kaj ti je to na tepihu, u lijevom donjem kutu?
Savitljiva sajla od Proxxon-a.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 06 Jul 2011, 16:10

Svaka čast dečki!!!
Ja sam malo lijen za to :oops:
Ali ću sa velikim guštom gledati sve vaše fotke!
A ako hoćete iskreno - SOTD sa fotkom puno ljepše izgleda, meni barem - tako da, eto, velim - probati ću i ja okinuti koju, ali bez kutije i reflektora :wink:
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 14 Sep 2011, 09:54

Adept wrote:A ako hoćete iskreno - SOTD sa fotkom puno ljepše izgleda, meni barem
Potpisujem navedeno od riječi do riječi, al nije lako kad spadaš u analne likove kojima svaka dlaka na fotografiji smeta... :roll:

A prehlađen ka pas, jučer sam probao posložiti setup za fotografiranje kako bih napravio jedan osvrt i k tome neki setup za SOTD, ali bezuspješno u oba slučaja. Tek kasnije, gledajući slike sinulo mi je gdje sam pogriješio. Okolina objekta. Izabrao sam veliku crnu lanenu krpu kao podlogu jer mi se činilo da će slike tako biti kontrastnije i više dramatične. Iako osvijetljen s 2 flasha i još nešto pomoćne rasvjete dobijao sam samo konture. Ovi metalni predmeti nešto više, ali isto tako i staklene bočice reflektiraju svjetlo iz svoje okoline vrlo jako. Oko to nekako kompenzira, ali kroz objektiv je ono vidljivo oku jako tešto prikazati. Naročito ako ne znaš kako :oops: . Morat ću se pozabaviti izradom jedne ovakve kutije da dobijem puno difuznog svjetla jer drukčije ništa od toga.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 14 Sep 2011, 10:39

Ima ovdje ljudi koji su vični fotografiranju, pa te mogu uputiti. Ja osobno ne koristim nikakvu opremu, ja to sve negdje postavim, aranžiram (nisam niti najmanje siguran koliko uspješno :lol: ), i okinem 50 fotki iz svih kuteva i rakursa (pazi, koristi se stručna terminologija, a :lol: ) pa onda sve to bacim na comp, izaberem ono što mi se najviše sviđa i onda, a to sam primjetio da ljudi ne rade pa slike dođu velike - sve to prebacim na 800 X 600 i bacim u post. Kontao sam i ja raditi tu kutiju, ali mi se nikako neda pa se onda snalazim i ovako. Ako se nekome sviđa, dobro, a ako ne - meni isto dobro, ali stvarno mislim kako ti postovi puno ljepše izgledaju sa slikom. Ne da bi se netko hvalio sa svojom opremom, već jednostavno zato jel je uvijek lijepo vidjeti određenu stvar, a fotografija, po meni - barem, i razvija nekakvu kreativnost, a to je uvijek zanimljivo za vidjeti.
Dakle, nemoj puno "anallizirati",lijepo uslikaj podosta fotki, izaberi onu koju ti misliš da je najbolja i pokaži nam je :thumbs:
Eto...
Jere
Kamisori

Post by Jere » 14 Sep 2011, 13:50

korijen:

Lakše ti je napravit ovo šta je King složija sa fiksnim svjetlima jer je jednostavnije kontrolirat svjetlo. Usput, puno je lakše napravit white balance tako da i boje budu na mjestu. ;)
U glavnom, nema tu neke velike filozofije. Kartonska kutija, malo lancuna (plahte) ili paus papira ili bilo šta za razbit svitlo i nekoliko jednakih!! izvora svjetla. Jednakih po temperaturi svjetla! Čak ne moraju bit jaki jer je scena statična pa fiksiraš aparat i staviš dužu ekspoziciju i opet si dobro proša. ;)
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 14 Sep 2011, 21:03

Jere wrote: Kartonska kutija, malo lancuna (plahte) ili paus papira ili bilo šta za razbit svitlo i nekoliko jednakih!! izvora svjetla. Jednakih po temperaturi svjetla! Čak ne moraju bit jaki jer je scena statična pa fiksiraš aparat i staviš dužu ekspoziciju i opet si dobro proša. ;)
Da, tako sam i ja to zamišljao. Imam komad tila koji bi trebao dobro poslužiti za tu svrhu. Čak mi je danas palo na pamet da nabavim i komad bijelog (prozirnog) pleksija za podlogu. "Pomalo i bit će.", utješim ja sam sebe...
Jere
Kamisori

Post by Jere » 15 Sep 2011, 12:53

korijen wrote: Da, tako sam i ja to zamišljao. Imam komad tila koji bi trebao dobro poslužiti za tu svrhu. Čak mi je danas palo na pamet da nabavim i komad bijelog (prozirnog) pleksija za podlogu. "Pomalo i bit će.", utješim ja sam sebe...
Prozirne podloge su fora ako ćeš od dole dosvjetljavat scenu. ;)
uto
Kamisori

Post by uto » 19 May 2013, 20:23

Bravo, bravo...

...vrlo interesantan post.

Pozabavit ću se sa tim.
Calvitium non est vitium, sed prudentiae judicium.
...bijah malo AFK u zadnje vrijeme. ;-)
Post Reply

Return to “Fotografija”