Petak 13. - jeste li praznovjerni?

Post Reply
karantena35
BIC

Petak 13. - jeste li praznovjerni?

Post by karantena35 » 15 Mar 2015, 00:02

Znači moram podijelit priču s vama... Prijatelj mi je žešći "brijač" po ovom pitanju. Znači kad je ovaj dan, on gotovo da ne izlazi iz kuće. Treću godinu zaredom (od kako radi), glumi bolest i ne ide radit. No ni to nije sve, neće van izlazit, a ako i mora, to nije po noći. Meni je to iskreno mao smiješno. Kaže da je na petak 13 imao neku nesreću prije 5 godina, te da od tad se više ne igra s "takvim stvarima" (pretpostavljam da tu misli na proznovjerne stvari).

Kako vi gledate na ovu, općenito na petak 13. i praznovjerje generalno?

Evo i jedan članak na temu petka trinaestog:

Bili Vi praznovjerni ili ne, svakako petak 13. ima duboke korjene u čovječanstvu svojim značenjem. Ako se usudite provjerite ovih nekoliko značenja petka 13 koja Vam donosimo.

Simptomi iracionalnog straha od nesreće koju navodno donosi petak 13. kreću se od tjeskobe do pravih napada panike, od izbjegavanja financijskih transakcija do cjelodnevnih zatvaranja u kuću. Ima i onih koji kažu kako se u petak 13. ne smije mijenjati posteljina na krevetu jer slijede noćne more, niti toga dana treba rezati nokte jer to donosi tugu.

Numerolozi vjeruju da se brojem 12 zatvara savršen krug. 12 je znakova zodijaka, 12 Isusovih apostola, 12 mjeseci u godini, na Olimpu 12 bogova… Stoga pojavljivanje broja 13 predstavlja nemir nakon kompletnog broja 12.

Tako oni koji vjeruju u praznovjerja na dan petak 13. neće mijenjati posteljinu jer ona donosi tugu i noćne more. Postoji praznovjerje koje kaže da na petak 13 ne smiju se rezati nokti jer na taj dan to donosi tugu i bolest. Ukoliko imate 13 slova u imenu i prezimenu, imate đavolju sreću.

Cijeli članak ima na blogu Astrotarot.
arguson
Kamisori

Re: Petak 13. - jeste li praznovjerni?

Post by arguson » 15 Mar 2015, 00:45

Ček... jel to bio petak 13 nedavno???

Moje mišljenje: koga briga
Švercer sapuna i Ralon entuzijast.
karantena35
BIC

Post by karantena35 » 16 Mar 2015, 16:08

arguson wrote:Ček... jel to bio petak 13 nedavno???

Moje mišljenje: koga briga
Pa bio je prošli petak? Baš kao i prošli mjesec (Veljača) :thumbs:
meeran
DE

Post by meeran » 20 Mar 2015, 09:02

Ja u pravilu nisam uopće praznovjeran što se tiče petka 13. ali me zato jako muče crne mačke. Kad mi prođe preko puta popizdim i psujem i obavezno pljunem 3 puta da se to zlo poništi.
Makar sam prošli petak (13.3.) išo na registraciju s autom i slali me dva puta natrag da popravim stvari, radilo se o "labavom" akumulatoru prvi puta i eko testu drugi puta.
Uz to što su me zajebavali i bili nepristojni, skoro sam popizdio i zagutio kretena koji mi ga je pregledavao. To mi se jedino "loše" dogodilo na petak 13.
arguson
Kamisori

Post by arguson » 20 Mar 2015, 10:01

Interesantno to oko crne mačke. U Japanu je crna mačka znak sreće dok je u Rusiji svaka mačka sretna.
Švercer sapuna i Ralon entuzijast.
karantena35
BIC

Post by karantena35 » 20 Mar 2015, 19:05

Neki ljudi jednostavno stvaraju histeriju malo previše.

Neki "briju" na taj petak 13, neko na crnu mačku, neko vjeruje kad se razbije ogledalo da to donosi nesreću određen broj godina i tako. Ili oni što tumače snove, pa recimo ako sanjate da se brijete, to "simboliše velike gubitke і brige". :hail:

Mislim, meni je ok "brijat" na takve stvari ali umjereno. AKo ti to postane opsesija i sve gledaš kroz takve stvari, to me nekad i plaši.
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 20 Mar 2015, 19:10

Misli su temeljni čimbenik kod ovakvih i sličnih predmeta. Naime, većina se jednostavno samouvjetuje mislima i tada zaista i doživljavaju, odnosno postaju ono što misle.
meeran
DE

Post by meeran » 27 Mar 2015, 11:37

Slice wrote:Misli su temeljni čimbenik kod ovakvih i sličnih predmeta. Naime, većina se jednostavno samouvjetuje mislima i tada zaista i doživljavaju, odnosno postaju ono što misle.
O da, ima nešto u tome.
marn
mr. sc. brijanja

Post by marn » 27 Mar 2015, 11:50

Gledao sam vise tih dokumentaraca koji govore bas o ovome sto Slajo piše.. Primijećena je aktivnost određene regije u mozgu kod svih "nadnaravnih" doživljaja, vizija i snoviđenja bez obzira o kojoj se religiji ili praznovjerju radi.. Čovjek ima taj mehanizam u svome umu i ako se istrenira moguće su svakakve sposobnosti, to je i podloga za razumijevanje raznih "čuda" vezanih za meditacije, bioenergiju itd. Poanta je u čovjeku!
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 27 Mar 2015, 12:52

Terminus technicus je dakle 'samouvjetovanje'. Mnogi su mislioci to itekako poznavali i primjenjivali. Buddha je rekao, "Ono ste što mislite!"
karantena35
BIC

Post by karantena35 » 26 Apr 2015, 12:28

arguson wrote:Interesantno to oko crne mačke. U Japanu je crna mačka znak sreće dok je u Rusiji svaka mačka sretna.
Znam da je mrvicu off-topic, al sjetih se ove teme kad sam pročitao idući članak.

Švicarci vole jesti mačke!

Poznato je da su mačke i psi veoma drag i čest zalogaj u nekim azijskim zemljama. Međutim, obično se smatra da je Europa manje-više ‘čista’ što se tiče konzumacije mačjeg i psećeg mesa, stoga će sljedeća informacija vjerojatno zgroziti i zamisliti mnoge, a ta je – Švicarci vole jesti mačke.

Naime, tamošnja društva za zaštitu životinja pozivaju svoje građane da ne jedu mačke, posebice sada kada se približavaju božićni i novogodišnji blagdani. Prema njihovim podacima, oko 3 posto Švicaraca jede mačke. Možda se ne čini kao veliki postotak, ali u praksi je to 240,000 ljudi te je najraširenije u kantonu uz grad Bern.(...)

Mislio sam da to samo ludi azijci rade :thumbdown:
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 26 Apr 2015, 13:37

Riječ je o specizmu, a posredno i o karnizmu! Postavlja se pitanje zašto neki ljudi jedu krave, ali ne i mačke ili pak jedu mačke, ali ne i krave? Uglavnom, a kako piše Ignac Kulier u knjizi Što i kako jedemo: Sve je pod kontrolom?, gotovo da i ne postoji životinja koju čovjek nije konzumirao! :|
karantena35
BIC

Post by karantena35 » 26 Apr 2015, 14:54

Pa zapravo je sve to stvar kulture određene države, regije, i slično. Za azijce je sasvim normalno jesti pse, mačke i ostalo, dok u Europi zo nije takav slučaj, baš zato me iznenadilo da su Švicarci "mačkojedi" (znam da se radi o mizernom postotku, ali su opet izuzetak za Europu). Nekako me tako nešto ne bi iznenadilo kod Skandinavaca, koliko me kod njih.
Post Reply

Return to “Glazba, filmovi, serije, dokumentarci, YouTube, blogovi, kazalište, članci, forumi, portali...”