Dosta o brijanju...!

Post Reply
King
Naučnik brijač

Dosta o brijanju...!

Post by King » 21 Jan 2010, 16:10

...idemo malo o nečemu drugom!

Oldtimeri, satovi, naliv pera.......
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 28 Jan 2010, 09:12

Nalivpera su jedna od ponuđenih tema pa sam kao pravi ovisnik odmah morao zagristi. Imao bi što reći i o satovima (isključivo mehaničkim), ali nalivpera su mi tiha patnja (koliko sam potrošio do sada i nisu tako tiha patnja). Zbog čega ljudi daju 2500 kn za Pelikanovo nalivpero kada za 10 kn mogu kupiti Pilotov roler koji piše jednako dobro? Mislim da su članovi ovog foruma publika koja će to najlakše shvatiti. A zašto platiti 2000 kn za Dovo britvu (neću spominjati one japanske perverzije...) kada se sasvim solidno možeš obrijati i sa Gillette Mxxx3? Mislim da sam bio sasvim jasan. Uvijek ponavljam kako svaka budala ima svoje veselje, a ja sam vrlo, vrlo vesela osoba. Bez pretjerivanja moram reći kako više ne znam pisati sa kemijskom olovkom (kao što bi se većina nas izrezala sa Bic brijačem). Kod mene je ta ljubav prema nalivperima prešla i neke granice, tako da sam nakon kupnje više kvalitetnih nalivpera kupio finomehaničarski tokarski stroj i sada izrađujem svoja vlastita nalivpera (u zadnje vrijeme jako slabo jer nemam vremena). A zbog čega su nalivpera tako poseban pisaći pribor? Pa, trajni su. Kada kupiš kvalitetno nalivpero, može ga koristiti nekoliko generacija. Pisanje je neusporedivo ugodnije i pravi užitak u odnosu na pisanje kemijskom olovkom (nije potreban pritisak, već pero samo klizi po papiru), pogotovo ukoliko se koristi kvalitetnije nalivpero. Inače kvalitetno nalivpero može se nabaviti već od par stotina kuna, tako da to nije neka bogzna kakva investicija, samo postoji opasnost da vas povuče, pa umjesto sasvim zadovoljavajućeg Parkera poželite perverziju poput Montegrappa Breguet nalivpera (usporedba odlične Thiers Issard britve i Parisian Hommage Damascene britve). Moje želje za kupnju nečeg kvalitetnijeg za sada su prigušene i usmjerene na jedan Pelikan M1050 (cijena 4900 kn), ali je samo pitanje kada će me opet uhvatiti....
Da skratim, ako bilo koga zanima bilo što u vezi s nalivperima, vrlo skromno moram reći kako na ovim prostorima nema boljeg poznavatelja... pa raspalite.
King
Naučnik brijač

Post by King » 28 Jan 2010, 09:53

Sjajna tema i slikovita objašnjenja. Za sada ne znam što bi te mogao pitat o naliv perima jer o tome u tehničkom smislu ne znam gotovo ništa. No bilo bi zgodno kad kad bi objasnio koje su to karakteristike koje čine razliku između naliv pera od 100 kn i naliv pera od 1000 i više kuna, a mislim da bi bilo jako zanimljivo pogledati i naliv pera koja si izradio.
Mr.Gentleman
Shaveta

Post by Mr.Gentleman » 28 Jan 2010, 21:27

[quote:9d67ef19ef="Praskaton"]Nalivpera su jedna od ponuđenih tema pa sam kao pravi ovisnik odmah morao zagristi. Imao bi što reći i o satovima (isključivo mehaničkim), ali nalivpera su mi tiha patnja (koliko sam potrošio do sada i nisu tako tiha patnja). Zbog čega ljudi daju 2500 kn za Pelikanovo nalivpero kada za 10 kn mogu kupiti Pilotov roler koji piše jednako dobro? Mislim da su članovi ovog foruma publika koja će to najlakše shvatiti. A zašto platiti 2000 kn za Dovo britvu (neću spominjati one japanske perverzije...) kada se sasvim solidno možeš obrijati i sa Gillette Mxxx3? Mislim da sam bio sasvim jasan. Uvijek ponavljam kako svaka budala ima svoje veselje, a ja sam vrlo, vrlo vesela osoba. Bez pretjerivanja moram reći kako više ne znam pisati sa kemijskom olovkom (kao što bi se većina nas izrezala sa Bic brijačem). Kod mene je ta ljubav prema nalivperima prešla i neke granice, tako da sam nakon kupnje više kvalitetnih nalivpera kupio finomehaničarski tokarski stroj i sada izrađujem svoja vlastita nalivpera (u zadnje vrijeme jako slabo jer nemam vremena). A zbog čega su nalivpera tako poseban pisaći pribor? Pa, trajni su. Kada kupiš kvalitetno nalivpero, može ga koristiti nekoliko generacija. Pisanje je neusporedivo ugodnije i pravi užitak u odnosu na pisanje kemijskom olovkom (nije potreban pritisak, već pero samo klizi po papiru), pogotovo ukoliko se koristi kvalitetnije nalivpero. Inače kvalitetno nalivpero može se nabaviti već od par stotina kuna, tako da to nije neka bogzna kakva investicija, samo postoji opasnost da vas povuče, pa umjesto sasvim zadovoljavajućeg Parkera poželite perverziju poput Montegrappa Breguet nalivpera (usporedba odlične Thiers Issard britve i Parisian Hommage Damascene britve). Moje želje za kupnju nečeg kvalitetnijeg za sada su prigušene i usmjerene na jedan Pelikan M1050 (cijena 4900 kn), ali je samo pitanje kada će me opet uhvatiti....
Da skratim, ako bilo koga zanima bilo što u vezi s nalivperima, vrlo skromno moram reći kako na ovim prostorima nema boljeg poznavatelja... pa raspalite.[/quote]

Kažeš da izrađuješ nalivpera... S obzirom da cijenim ručni rad, bi li ti mogao stavit koju fotku tvojih nalivpera? Baš me zanima kakva su...

:D
Prvi hrvatski blog o brijanju http://moja-brijacnica.blogspot.com
Frankly, my dear, I don't give a damn
King
Naučnik brijač

Post by King » 28 Jan 2010, 22:29

Trenutno se bavim ovim što ćete vidjeti na slikama. Naime radi se o restauraciji motocikla Bianchi BN 350 iz 1924. godine. Prema onome što sam uspio doznati u Italiji preko Bianchi kluba i njihovog registra old timer motocikala postoje samo dva evidentirana u Italiji, a prema tome vjerojatno i u cijelom svijetu, tako da je ovaj na putu da bude treći. Posla je dosta, dijelova gotovo da nema, a potrebno je napraviti rezervar goriva jer na mom nije original, prednji kotač nije original potrebno je sve ispolirati i niklovati itd.itd, cijeli posao traje već 6 mj. (trebalo je dva mjeseca samo da uspijem saznat o kojem se točno modelu radi i da nabavim sliku originalnog motora, na Internetu je potraga bila uzaludna jer o ovom modelu nema ništa), a predviđam da će mi trebat još oko 1-1 i pol godina da sve dovršim uz uvjet da financije ne počnu štekat.

Evo ovako je izgledao u 7. mjesecu prije nego sam počeo rastavljat
Image

A ovako treba izgledat u konačnici
Image
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 30 Jan 2010, 17:16

E to ja zovem hobijem. Svaka čast. Izgleda da sam ja jedini na ovom forumu koji ima kronični nedostatak vremena. Fali mi i novca, ali da mi je dan od nekih 50-ak sati...
Za ovo svakako treba imati i novca i živaca, mnogo živaca. S druge strane, mogu samo zamisliti kakav je osjećaj sjesti na restauriran treći ovakav u svijetu, svjestan da si od komada otpada (žalim, ali to je to) napravio nešto savršeno. Očekujemo nove postove kako Bianchi bude napredovao (za par godina...).
linerlock
Mach III

Post by linerlock » 24 Mar 2010, 18:00

Kig,

Prekrasan je!!!

znaci i slikice mojih ljubimaca...

nego evo jos jedan ali nije stari nego novi..

Image

Ima li jos koji zaljubljenik u Lancie tu?
King
Naučnik brijač

Re: Dosta o brijanju...!

Post by King » 04 Mar 2011, 21:58

Evo malo progresije:

Image

Image
marin_v
Shaveta

Re: Dosta o brijanju...!

Post by marin_v » 07 Mar 2011, 21:21

Evo donosim slike vekerice Kienzle iz 60-ih godina . Nije ni blizu ovog Kingova motora,no ja sam se potrudio da je sredim malo,pa evo par slika :mrgreen: .

Vekerica u prvotnom stanju :
Image Image

Vekerica nakon restauracije :
Image Image

Kao što vidite,postavio sam platno koje je bilo oderano,ulaštio metalne dijelove te ispravio osovinice (na drugoj slici se vidi da su bile krive) ...i eto meni fine vekerice :D
Post Reply

Return to “Ostalo...”