A šta drugo nego pomozite!

Sve o brijanju britvom
Willhelm
BIC

Re: A šta drugo nego pomozite!

Postby Willhelm » 10 Aug 2016, 18:22

Adept wrote:
Willhelm wrote:Krenuo sam ponovno i odjednom s malo više pritiska kamen počeo "gutati" oštricu.

O tome ti pričam - slurry zna obmanuti ;)
Nemoj ni koristiti izolirku.
Malo po malo... uživaj :cheers2

Samo kratko pitanje, da li je to pomalo otežano, ustvari osjećaj nekakvog pritiska oštrice dok klizi po kamenu poželjna ili?

davor_vfr
Student brijanja

Postby davor_vfr » 10 Aug 2016, 18:23

Willhelm wrote:Prvo oštrenje u životu, na kinezu 12k. Počelo je nekako prelagano, britva je klizala samo i nisa imao osjećaj da li je oštrim ili ne. tako sam napravio nekih 70ak x poteza i 10 po koži i otišao se brijat kad li ono ništa! Pomak ni milimetra. Barem sam bio sretan što ju nisam još otupio. I vratim se pnovno za kineza jer sad je bilo jasno da idem na sve ili ništa. Nikakvo odmaranje britve nije dolazilo u obzir. Krenuo sam ponovno i odjednom s malo više pritiska kamen počeo "gutati" oštricu. Osjećao sam otežano klizanje po kamenu i takvih x poteza sam napravio još 30ak i otišao se brijati i odjednom se britva naljutila ko žena na pmsu. Rezala je super. Žao mi je što nisam napravio još nekih 20ak poteza jer osjećam da joj fali još malo oštrine, ali to ćemo sutra, sad nek se britva odmara. Uglavnom prošlo je super. Eh, da skoro zaboravih, nisam imao izolir trake a bio sam nestrpljiv i tako se sve prošlo bez trake. Ma super osjećaj :P

eto vidiš da nije tesko. :cheers2
.
..
Ručno kovane britve
http://instagram.com/dmblade#

Praskaton
Naučnik brijač

Postby Praskaton » 10 Aug 2016, 18:44

Pritisak je stvar osjećaja. Neki pritisak mora biti, ali bi pritisak pogotovo na kraju oštrenja trebao biti zbilja minimalan.

Adept
Steven Hawking brijanja

Postby Adept » 10 Aug 2016, 18:47

Willhelm wrote:
Adept wrote:
Willhelm wrote:Krenuo sam ponovno i odjednom s malo više pritiska kamen počeo "gutati" oštricu.

O tome ti pričam - slurry zna obmanuti ;)
Nemoj ni koristiti izolirku.
Malo po malo... uživaj :cheers2

Samo kratko pitanje, da li je to pomalo otežano, ustvari osjećaj nekakvog pritiska oštrice dok klizi po kamenu poželjna ili?

Ma ti moraš osjetiti ipak da nešto radiš sa tom britvom, a ne samo da je lickaš po nekom kamenu - naravno, u granicama normale i bez pretjeranog pritiska - pretjerani pritisak ti neće prije naoštriti britvu...

Praskaton
Naučnik brijač

Postby Praskaton » 10 Aug 2016, 20:32

....ali može (pritisak) vrlo brzo poremetiti oštricu (geometriju)...

Adept
Steven Hawking brijanja

Postby Adept » 10 Aug 2016, 20:58

Da!

marn
Naučnik brijač

Postby marn » 11 Aug 2016, 00:36

Nikako forsirati pritisak, meni se deslilo u pocetku da sam znao ujebati dobro zapocet posao zbog nestrpljenja. Taj Thiers Issard je jako tvrd i zilav celik, tako da ti jos malo odguslaj na tom kamenu i daj si vremena, ali za nagradu ce ta britva (zbog tvrdoce) biti ostra jaaaaako dugo i dovoljno ce biti samo stropanje

Poslano sa mog SM-G925F koristeći Tapatalk

Praskaton
Naučnik brijač

Postby Praskaton » 11 Aug 2016, 10:17

Praskaton wrote:Pritisak je stvar osjećaja.

Dugo već nisam pročitao tako glupi post :cekic: :oops:
Htio sam napisati da moraš razviti osjećaj za taj pritisak. Naravno za to treba vremena, ali shvatiti (osjetiti) ćeš kad britva bude prelazila preko kamena, a on nešto (stvarno minimalno) skida, za razliku od prelaženja bez pritiska kada kamen ne skida ništa (u biti uvijek nešto malo skida). Međutim dok ne dobiješ taj osjećaj, probaj zbilja svest pritisak na minimum i probaj da ti kamen bude obilno mokar. Kinez je fenomenalan kamen baš zbog činjenice da je užasno spor, tako da na njemu možeš napraviti doslovno na stotine prolaza, a da ne napraviš iglu na oštrici (Što bi Englezi rekli da ga ne overhonaš).
Kako sam neborjeno puta napisao, daleko je veća šansa da ćeš prerano odustati nego da ćeš ga overhonati... Ovo o stotinama prelazaka govorim iz vlastitog iskustva (čak i sa Nanivom koja je bitno agresivnija). Nikada nisam shvaćao kako netko napravi 30 prolaza po kinezu i kaže da mu nakon toga britva brije super (osim ako se u međuvremenu obrijao samo dva puta)...
Kako su već i drugi pisali, samo peglaj, bez straha, ali i bez većeg pritiska na oštricu.

davor_vfr
Student brijanja

Postby davor_vfr » 11 Aug 2016, 11:30

Praskaton wrote:
Praskaton wrote:Pritisak je stvar osjećaja.

Dugo već nisam pročitao tako glupi post :cekic: :oops:
Htio sam napisati da moraš razviti osjećaj za taj pritisak. Naravno za to treba vremena, ali shvatiti (osjetiti) ćeš kad britva bude prelazila preko kamena, a on nešto (stvarno minimalno) skida, za razliku od prelaženja bez pritiska kada kamen ne skida ništa (u biti uvijek nešto malo skida). Međutim dok ne dobiješ taj osjećaj, probaj zbilja svest pritisak na minimum i probaj da ti kamen bude obilno mokar. Kinez je fenomenalan kamen baš zbog činjenice da je užasno spor, tako da na njemu možeš napraviti doslovno na stotine prolaza, a da ne napraviš iglu na oštrici (Što bi Englezi rekli da ga ne overhonaš).
Kako sam neborjeno puta napisao, daleko je veća šansa da ćeš prerano odustati nego da ćeš ga overhonati... Ovo o stotinama prelazaka govorim iz vlastitog iskustva (čak i sa Nanivom koja je bitno agresivnija). Nikada nisam shvaćao kako netko napravi 30 prolaza po kinezu i kaže da mu nakon toga britva brije super (osim ako se u međuvremenu obrijao samo dva puta)...
Kako su već i drugi pisali, samo peglaj, bez straha, ali i bez većeg pritiska na oštricu.

Potpisujem. Ni ja nikad nisam overhonal britvu... doduše mislio sam par puta da jesam... ali krivo sam mislio.

Pritisak na minimum i peglaj.

Nećeš to savladati iz prvog puta. Možda je ovo početnička sreća... tko zna. Ali vježbom se sve može pa tako i nahonat britvu. Sretno dalje. :headband: :jazavac:
.
..
Ručno kovane britve
http://instagram.com/dmblade#

Willhelm
BIC

Postby Willhelm » 11 Aug 2016, 12:20

To ljudi, spašavate me :)
Popodne ide opet kinez i obilnija voda i strpljenje na malo višoj razini i namažiiiiiii!

Return to “Brijanje britvom”