Kafa u kaviću ili kod kuće

Post Reply
opat
DE

Re: Kafa u kaviću ili kod kuće

Post by opat » 30 Apr 2017, 16:38

zigi wrote:Ja najvise volim ovakvu
Chill pred brijanje
Image

Sent from my iPhone using Tapatalk
Opa, jel to malo zestice "za krv"? I pepeljara -- pepeljare u Americi su ko petokrake u HR, biti pusac je ko biti tifusar. Ja kad vidim pepeljaru je ko da sam boga vidio. Ostavljam se cigareta vec deset godina (zato i pusim lulu), no postoji dio mene koji drzi ako prestanem pusiti, postati cu [pravi] Amerikanac. Samo gustaj majstore.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 30 Apr 2017, 16:48

opat wrote:Ekipa -- hvala. Ako bog da -- nacemo se svi na kavi jednog jutra -- u Zagrebu, Puli...gdjegod. I neka svugdje bude jutro, i u nama.
:amen:
zigi
Kamisori

Post by zigi » 30 Apr 2017, 16:48

Ily iz cafeterie i Glenfiddich.
Sto se tice pusenja, bio sam chain smoker dok sam pusio cigarete, vec par godina pusim zelenu golden virginiu s ponekim, rijetkim, izletom medu aromatizirane duhane i sada mi 50g traje cca 10 dana i niti mi ne pada na pamet prestati pusiti.
Gusti su gusti

mirko
Kamisori

Post by mirko » 30 Apr 2017, 17:25

Koji mlinac za kavu koristiš ?
007
Student brijanja

Post by 007 » 30 Apr 2017, 17:52

Malo kasnim, ali dragi moj @opat svaka čast na odličnom tekstu! Uživam u tvojim postovima!

Poslano sa mog EVA-L19 koristeći Tapatalk
I'm sorry to have kept you waiting, but I'm afraid my walk has become rather sillier recently.
morr
Kamisori

Post by morr » 30 Apr 2017, 19:31

opat wrote:Mojih 5 lipa o kavi i kafenisanju (jos jedna od Opatovih predugih diatribi):
Ajme, stvarno dobar tekst! Ja sam prije par godina tragao za svojim svetim gralom kave i na neki način ga našao, ali prošla me ta priča poprilično. Najvažnija stvar je svježe pržena kava, iako ja smatram (a i dosta drugih) da kavi treba otprilike 48 h poslije prženja da se malo smiri, dođe na svoje.

Sljedeće otkrivenje je kad sam uzeo pravi mlinac. Činjenica je da je mlinac 90% pripreme kave, uzalud espresso aparat, french press itd., ako mlinac ne valja (i kava naravno).

Preferiram drip kavu (V60) i Aeropress, od espressa sam odustao jer je previše zajebancije i para ako ne želiš piti šrot, a i nije mi bolji od dripa.
Smatrama da je razlika između Francka, Illy, Lavazze i ostalih max. 20%, ta kava leži tko zna koliko u skladištima, a cca 60% mirisa ispari unutar 2 tjedna od prženje. U HR se kvalitetna svježe pržena kava može naći već za cca 200 kn/kg, tako da mi davati 150 kn/kg za Franck nema nekog smisla. Pričam isključivo o zrnu, kupovna mljevena kava :nono
Naravno, sve ovo je moje mišljenje i iskustvo.

Eh da, da ne bi ispalo da sam snob :skrbo , u Mulleru ima njihova marka bio kave za 90 kn/kg i tu nekad pijem, čist ok za te pare, duplo bolja od Francka i ekipe.
Ragnar123
Kamisori

Post by Ragnar123 » 30 Apr 2017, 20:19

Ima ona pjesma kafu mi draga ispeci e pa tu pustim ujutro i lagano pijem kavu gust teski

Poslano sa mog LG-H525n koristeći Tapatalk
Last edited by Ragnar123 on 30 Apr 2017, 21:45, edited 1 time in total.
Stay sharp my friend :shaving:
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 30 Apr 2017, 20:24

...fildžan pred mene iznesi!
Sad sam se sjetio u Dalmaciji kad sam bio klinac ovog čuda:
Image

Ragnar123
Kamisori

Post by Ragnar123 » 30 Apr 2017, 21:42

Au marn to je zakon ja se sjetim bosne i djetinjstva

Poslano sa mog LG-H525n koristeći Tapatalk
Stay sharp my friend :shaving:
TomBar
Shaveta

Re: RE: Re: Kafa u kaviću ili kod kuće

Post by TomBar » 30 Apr 2017, 21:57

marn wrote:...fildžan pred mene iznesi!
Image

Upravo donio doma isti takav. Nasao kod staroga u stanu. Moram ga malo dotjerati pa krecem s mljevenjem :)

Poslano Tapatalkom
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 30 Apr 2017, 23:25

Moji su u Splitu kod dide, moram im javit da probaju nać to čudo, pa da meljem malo

opat
DE

Post by opat » 01 May 2017, 00:20

mirko wrote:Koji mlinac za kavu koristiš ?
Ja preferiram rucne jer onda mogu mljeti male kolicine (poslije posla uvijek popijem kavu da dodjem sebi i treba mi samo za jednu salicu -- dvije velike zlice kave). Imam jedan elektricni i jedan mali rucni. Mislim da je moj elektricni Cuisinart, znam da sam godinama imao dobrog starog Krupsa. U elektricnim mlincima, ostrice su namjestene previsoko pa jednostavno moras staviti vise kave, inace se ostrica vrti bez veze iznad zrna. Rucni su daleko bolji jer mozes snajperski odrediti kolicinu i finocu, samo nisu toliko prakticni ko i elektricni -- teze se ciste -- i jebi ga, vrtis, old school. Rucni su takodjer odlicni jer ne bude zivalj dok spavaju ujutro tako da mozes da odradis kavu u miru i tisini "prije oluje" 8) . Mlinac ne mora biti neko tesko kromirano ili celicno cudo, samo nek melje dobro. I onda brzo naucis u sekundu koliko dugo mljeti ovisno o kolicini i kavi koju pravis (ja stanem par puta i dobro ga tresnem par puta da se kava promijesa i da bude ravnomjerno sve samljeveno). Sa rucnim, znam tocan broj okretaja -- stojim rano ujutro u pidzami u kuhinji, vrtim i brojim.

Elektricni mlinci su dakle pogubni za kavu -- sile te da stavis previse, pa ti onda visak samljevene kave sjedi u njemu i umire -- "za drugi put", kakti. Taj "drugi put" kava vise nece biti "to". Spas su ako pravis dovoljno kave za nekoliko ljudi, pa ti treba vise. Za manje kolicine -- pecni jedan rucni. Rucni su ispod $20 ovdje i jeftiniji su od elektricnih.

Ja sam nekoc imao jedan stari jugoslavenski od moje pokojne babe, bijeli drveni, ovalan i debel ko bumbar i predivan -- midcentury dizajn (mi smo se i onda, unatoc socijalizmu, jako palili na dizajn i konzumerizam -- Hrvatska je inace uvela superkmarkete prije jedne Italije i Svicarske. Ljudi u Ivanic Gradu su kupovali sa kosarama i kolicima, a u Milanu i Zurichu su jos uvijek upirali prstom prema artiklima iza ledja ducandzije za tezgom. :smoke: ). Ispao mi je jedno jutro iz ruku i drvo koje bilo kuciste za cijeli mehanizam je puklo na pola, crvena drvena kuglica na rucici za okretanje je otpala. Nikad ga necu prezaliti.

Znam da ovo sve mozda zvuci glupo i nepotrebno, ali po meni dobra salica kave nije puno razlicita od dobre spize -- kad kuhamo pazimo na sve pomno, zacinjavamo s oprezom, kusamo, mjesamo, mjerimo, brojimo, pazimo na vrijeme, strepimo, trazimo bolje sastojke, pazimo kakav lonac, kakvu tavu, spatulu, temperaturu, vatru, itd. A kad pogledas, pijemo kavu isto toliko cesto koliko i jedemo -- dapace, cesto i jedemo samo zato sto smo gladni i jer fizioloski moramo jesti -- podgrijemo nesto, tresnemo nesto s nogu na brzinu, doslovno bacimo nesto u zeludac i vozimo dalje. Ali od kave uvijek trazimo gust. Pa prema tome, zasto ne uzdignuti i nabavku i pripremu kave?

Ovo sam nasao na jutubu i razveselilo me (cafetera): https://www.youtube.com/watch?v=0SGen63bnnw
opat
DE

Post by opat » 01 May 2017, 00:26

marn wrote:...fildžan pred mene iznesi!
Image

Uuuu, score bomba! Svaka cast!
MRKI
Student brijanja

Re: RE: Re: Kafa u kaviću ili kod kuće

Post by MRKI » 01 May 2017, 08:39

sapat wrote:Ništa moram i ja sada probati mokuImage

Poslano sa mog MI 4S koristeći Tapatalk
@opat da ne bude zabune kolega sapat je mislio na caffetieru kad je rekao da mora probat moku. Tako ju mi zovemo kolokvijalno. Image I talijani.
I refuse to join any club that would have me as a member.
Groucho Marx
morr
Kamisori

Post by morr » 01 May 2017, 10:04

Za jeftini početni početni mlinac najbolje uzeti Hario, manji ili veći, oko 30$ na eBayu. Za električne se stvar komplicira, ali mislim da ne bi trebalo ništa lošije od Gaggie. Izbjegavati električne sa "običnim" noževima jer "sjeckaju" zrna kave umjesto da ih melju te time dolazi do nejednolikih čestica kave, a i zagrijavaju kavu.
Ameri imaju dobar izbor jeftinih električnih burr grinder mlinaca, ali nešto sad i Skandinavci nude, no slabo to danas pratim pa sam van aktualnih događanja u svijetu kave.
Post Reply

Return to “Hrana i piće...”