Oštrenje vedge britve.

Popravak i prepravak britvi
Post Reply
Praskaton
Naučnik brijač

Oštrenje vedge britve.

Post by Praskaton » 21 Sep 2017, 21:38

Iako svi savjetuju da se prilikom vedge britve koriste izolir trake, ja sam odlučio oštriti kao hollow britve, što se pokazalo kao vrlo problematično. Naime, nikako da ju uspijem naoštriti kako spada, ali nadam se da ću ju ipak svladati...ImageImage

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
miha
Kamisori

Re: Oštrenje vedge britve.

Post by miha » 21 Sep 2017, 23:02

bez trake ce sijecivo izgledati ruznije jer ces (pored toga da ces se namuciti), kao si dosad sigurno vec i sam vidio, skinuti britvi par bezpotrebnih grama sa sijeciva na strani spine-a :D... drugi razlog zbog cega upotrebljavaju traku je da iskompenziraju neravnine na spineu i da se bevel lijepse napravi jer je kut drukciji i ne vidi se toliko razlika v "uneven" bevelu, pogotovo kot nekih starih britvi
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 06 Jan 2018, 21:32

Malo sam dooštrio britvu, pa mi je zanimljiv trag "X strokea" na brusu....ImageImage

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
cybershaver
Britva

Post by cybershaver » 07 Jan 2018, 13:52

Barba Praske, koji je ovo kamen?

Poslano sa mog NEM-L21 koristeći Tapatalk
Točionik je izvor života.
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 07 Jan 2018, 14:39

Vulgaris Naniwa 10000. Ja sam jako zadovoljan sa finišom koji dobijem sa ovim kamenom. Za finiširanje koristim jako puno vode (ponekad i sapunicu) sa minimalnim pritiskom. Meni se pokazao kao bolji od Kineza (koji bi trebao biti 12000) i definitivno bolji od belgijske kotikule...
Gledao sam ja i japanske prirodne za finiširanje, međutim veći i pravilniji komadi su prilično skupi, a ovi manji nepravilni mi ne djeluju praktično za finiširanje britvi...
Meni se ova Naniwa nametnula kao kompromis, ali prilično dobar kompromis
cybershaver
Britva

Post by cybershaver » 07 Jan 2018, 14:45

Ma daj pojasni mi.
Znam da ti dobijas super rub sa time...
Ima ona superstone, speciality stone i sta ja znam jos koji uber turbo stone di cijena samo ide uzbrdo.
Ovo je najobicniji odn najjeftiniji od njih ili?

Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 07 Jan 2018, 16:23

cybershaver wrote:Ma daj pojasni mi.
Znam da ti dobijas super rub sa time...
Ima ona superstone, speciality stone i sta ja znam jos koji uber turbo stone di cijena samo ide uzbrdo.
Ovo je najobicniji odn najjeftiniji od njih ili?

Ma ne znam ja to previše pojasniti jer iskreno nisam previše u tome i ima članova koji su svjetlosnim godinama upućeniji od mene. Kako sam već napisao ovo je sintetički kamen neke srednje kvalitete. Od sintetike, finiji su Shapton brusevi (i Naniwa 12000 koja je navodno grublja od ove 10000) koji su finoće 30000, ali koštaju preko 600 $. Alternativa su prirodni brusevi, ali i oni su skupi, a često je to lutrija, jer prirodni kamen nema fiksnu gradaciju.
Kako sam već napisao, ja prilikom oštrenja postupno dodajem vodu ili sapunicu i smanjujem pritisak, tako da u konačnici dobijem vrlo ugodnu oštricu. Budući da se brijem svakodnevno isključivo britvama mogu reći da stvar funkcionira. Već sam nekoliko puta pisao da bi volio probati neki vrhunski prirodni kamen za finiširanje, ali mislim da je ovo sasvim dobar odnos uloženo dobiveno. Možda da se uključe ljudi koji imaju skuplje prirodne finišere...
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 07 Jan 2018, 16:43

Ovo prasketovo je SS Naniwa (super stone) i na dosta mjesta sam čitao da daje bolji rezultat od Naniwa SS 12000 koju imam ja. Shapton ima 15K i 30K, ali to su perverzije već.. prirodno kamenje je svijet za sebe, tu se isplati možda uzet jedan dobar japanski sa setom nagura (malih kamenčića različite gradacije), pa tako napraviti progresiju ostrenja.. meni kod coticule fora sto zamjenjuje sve između 1000 i 12000 kamena, ali opet nije neki finiser, Tj treba stvarno znati s njom inače se vrtiš u krug i britva postaje sve tuplja, umjesto sve oštrija. E sad dal se isplati nakon naniwe još finiširati s japanskim prirodnim kamenjem i vrijedi li dati puno para za njega- mislim da ne.. Probao sam različito finisirane britve i po meni su razlike minimalne, iako ih ima i mogu se osjetiti pri brijanju.

Sent from my iPhone using Tapatalk
miha
Kamisori

Post by miha » 07 Jan 2018, 19:14

ja sam imao Naniwa SS 12k, pa sam onda kupio slucajno (uza druge stvari) jos 10k i prodao 12k. 10k-ka je toliko dobra ili oblja od 12k. Cuticulua me nije nesto odusevila (isto kupio nekad usput).

No jednom sam kupio Ozuku Asagi sa 4 nagura (botan, tenjou, mejiro i tomo nagura), bio sam malo skeptican zbog sve frke koliko je naravno kamenje superiorno (da ne spominjem skupo)... no moram reci da me zaista ugodno iznenadio jer se razlika zaista je osijetila (vrlo smooth shave feeling), uza to moram spomenuti da zna biti otprilike puno zezanja da ga svladas (moras preko svih nagura a najvise sansi je da zeznes na poslijenoj)... no i kad ga svladas racunaj na par 100 pass-ova sa svakom nagurom, tj cca 2 sata (a zna biti i vise) za finish :D, barem ja toliko potrosim .. malo pogledaj ako dobijes ugodan naravni kamen pa probaj :)..
cybershaver
Britva

Post by cybershaver » 07 Jan 2018, 19:46

Da citao sam da su ljudi zadovoljniji sa 10k nego sa 12k.
Nisam ja nezadovoljan sa kamenjem koje imam da se razumimo, ja s njim naostrim britvu i odrzavam i brijem se s njom i nije mi dosadilo, znaci dobro je :) doduse ni ne znam za bolje Image
Al zapita se covik Image

davor_vfr
Student brijanja

Post by davor_vfr » 09 Jan 2018, 10:45

cybershaver wrote: Al zapita se covik Image
E zbog ovoga ovo uopće nije jeftin hobby :ROFL :ROFL :ROFL :smoke:
.
..
Ručno kovane britve
http://instagram.com/dmblade#
cybershaver
Britva

Re: RE: Re: Oštrenje vedge britve.

Post by cybershaver » 09 Jan 2018, 11:21

davor_vfr wrote:
Ooooo znam ImageImageImageImage

Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 09 Jan 2018, 11:35

davor_vfr wrote:
Davore, daj se malo pohvali sa svojim kamenjem.
S čime ti finiširaš britve?
davor_vfr
Student brijanja

Post by davor_vfr » 09 Jan 2018, 19:20

Praskaton wrote:
davor_vfr wrote:
Davore, daj se malo pohvali sa svojim kamenjem.
S čime ti finiširaš britve?
A imam više toga.
Sad u zadnje vrijeme JNAT kombinacije...
Nedavno sam uzeo Nakayama Maruku u nadi da će biti finisher, ali ipak ispada da je prefinisher, ali vrhunski. Nakon njega prođem još po svom ozuku asagiu i imam odličnu oštricu. Znatno bolju nego sam dobivao sa Naniwom 12k i Ozukom. Izgleda da se nekako ti prirodnjaci bolje slažu. Imam i set nagura (botan, mejiro i koma) a i par tomonagura.

Ali nisam lako došao do te oštrice... trebalo je eksperimentiranja i igranja. A i nikad to nije gotova stvar... uvijek crv radi.

Imam još i Coticulu i Vermio. Cotikula mi je tako tako. Ok je u rangu 4-8k, ali nikad nisam uspio izvući oštricu sa kojom bi bio zadovoljan.
Vermio daje super oštrinu, pomalo keen ali sa par poteza na crox-u se taman omekša.

Tako ima toga... ukupno preko 10 kg sigurno... da sad ne nabrajam.
.
..
Ručno kovane britve
http://instagram.com/dmblade#
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 09 Jan 2018, 20:40

I onda ja pišem o brusevima... :lol:
Post Reply

Return to “Britve”