Usporedba sintetičkih čvorova

Beco
Kamisori

Re: Usporedba sintetičkih čvorova

Post by Beco » 05 Apr 2018, 14:41

Ja imam maggard plissoft i volio bih da je mekanija odnosno da ima manji backbone odnosno da je less springy.
Koja je jeftina a mekanija?
pimple8
Student brijanja

Post by pimple8 » 05 Apr 2018, 16:30

Hmmm ne znam tocno deficiniju sto je springy (osim doslovnog prijevoda - elastičnost?)
kad bi opisivao svoj Stirling ''Tuxedo'' rekao bi da je na licu jaaako mekan, a nema bas jaki backbone, možda zbog dužine ''dlaka'', a zbog čega je ujedno i lako ''splayati'' . Usto je i jeftina, mislim da je ima na Top Of The Chain.
E sad, po meni ta četka je dosta elastična - u smislu savija se lako, nije tvrda - ako je to isto što i springy onda to ne tražiš valjda :ROFL
Molim nekoga da mi objasni :mrgreen:
Beco
Kamisori

Post by Beco » 05 Apr 2018, 17:32

Sintetičke dlake su elastične odnosno springy za razliku od jazavca i svinje.
To vidiš po tome da kad radiš pjenu na licu sintetička četka ako je previše elastična razbacuje pjenu na sve strane i dlaka se ne savija na licu ali ne jer ima backbone nego jer je previše elastična
Springy ili less springy bi bila tendencija savijanja dlake na licu odnosno nedostatak toga.

Nešto slično splayu ali ne isto, što je veći splay to je čvor manje elastičan ali ne u odnosu na veličinu čvora, tako da možeš imati čvor od 30mm koji ima isti splay kao čvor od 22mm ako je taj od 22mm manje elastičan
pimple8
Student brijanja

Post by pimple8 » 05 Apr 2018, 19:30

Ufff komplicirano. Nisam probao toliko cetki da znam, svega jednu svinju i 0 badgera. Necu davat savjete po tom pitanju, totalni sam noob.
Meni Stirling Tux ne baca pjenu na sve strane, ali ipak nesto vise od Stirling/Yaqijeve plisoftice koja ne baca niti kapi.

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk

arguson
Kamisori

Post by arguson » 06 Apr 2018, 10:21

Moja Yaqi tuxedo isto bacaka pjenu okolo kad se malo revnije radi pjena i dosta je springy, ima solidan backbone.
Švercer sapuna i Ralon entuzijast.
Giza
BIC

Post by Giza » 06 Apr 2018, 13:46

Ja spadam u isti tabor kao i kolega Pimple - nisam probao na desetke cetkica da bi mogao donositi strucni sud. Ali mogu samo reci da nakon nabavke Yaqi-ce i necu jos dugo vrijeme probati na desetke cetkica jer mi je savrsena. Da, mozda malo baca pjenu uokolo, da mozda ima veci glue bump, ali odradi svoj posao savrseno. Bio sam skeptican glede sintetike (koristio sam samo pajceka i jazavca prije) ali sada sam promjenio misljenje (velike zasluge/krivnja idu u smjeru kolege Morr-a). Ovo navodim (mislim na zasluge kolege Morr-a) samo zato da jos potenciram izjavu koju sam dao u jednom drugom threadu da je potrebno ozivjeti / intenzivirati diskusije kako bi pocetnici poput mene dobili sto vise info od ljudi koji info imaju. Znam da ce nekom sintetika pasati a nekom biti fuj pa se neki ljudi libe dijeliti "mudrost", ali s "disclaimerom" da je svaka brada drugacija svaka informacija je korisna.
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 09 Apr 2018, 11:49

Kako bih uživao u zadnjoj nabavci četkica spremio sam sve "životinjske" četke i ostavio samo Razorock BC i 400 noir.

Obje su vrlo dobre četke, sa time da mi se 400 noir ipak više sviđa- nije toliko springy, pa se pri face latheringu manje zaprljamo ja i kupaona. Toliko mi se sviđa da čak razmišljam o nabavci 400 aluminijske drške (jedino mi se ne sviđa izgled dlake- ali trebala bi biti još više floppy of noir izvedbe što bi mi, vjerujem, pasalo). BC bi bio bolji za tvrđe sapune.

Ono što definitivno mogu reći jest da me na sintetičke četke navela četka iz Mullera (black fibre, sa faux kornjačevina drškom). Bila je jeftina, cca 50ak kn, pa reko, kako sam čitao o sintetičkim četkama, ajde da probam. Prije toga sam imao Muhle sintetičku (ne znam koje generacije) i jednostavno mi nije bila sjela. Na kraju sam ju prodao.

Sintetičke četke su vrlo praktične jer im nije potrebno namakanje- zato ih i koristim. Ako ne stavim četku da se namače (mora biti potopljena u vodu) barem 5 minuta, ne mogu dobiti dobru pjenu. Sa sintetičkom je stvar puno brža. Malo pod slavinu i to je to. Doslovno 3-4 sekunde. Još se dodatno mora otresti jer upije previše vode. Životinjske četke baš upiju vodu u dlaku, dok sintetičke "skupljaju" vodu u dlaci.

Stoga, tko želi probati, neka vidi sa ovom iz Mullera. Ako mu se svidi i želi nešto veći knot i bolju izvedbu, neka si naruči Plissoft 400 noir (ja bih rekao da je to čak ista dlaka).
Post Reply

Return to “Četke od sintetičke dlake”