Dvije Thiers Issard britve.

Post Reply
Praskaton
mr. sc. brijanja

Dvije Thiers Issard britve.

Post by Praskaton »

Već neko vrijeme se družim sa britvama Thiers Issard i jako ih cijenim, između ostalog i zbog činjenice da su oni bili jedan od rijetkih proizvođača novih britvi (prije nego su Puma, Boker, Timor navodno obnovili proizvodnju). Osim toga i ranije su slovili kao nezavisni proizvođači jako dobrih britvi.

Prije ove dvije britve o kojima ću pisati imao sam još dvije Thiers Issard britve i sve su od reda bile odlični performeri.

Dakle, ove dvije Thiers Issard britve koje trenutno koristim su jako slične, a opet prilično različite. Prva je moderna britva sa drškama od ovnovog roga i mogli bi ju smjestiti u kategoriju relativno luksuznih britvi. Britva odaje dojam vrhunske izrade, polirana je do visokog sjaja, drške su vrhunske, savršeno centrirane, otvaraju se i zatvaraju baš kako treba, na oštrici je slika orla.

Futrola koju sam dobio uz britvu po formi izgleda baš poput uobičajene, međutim, napravljena je od nojeve kože i nema natpis Thiers Issard, tako da nisam siguran je li originalna. Doduše i originalna kutija u kojoj je došla se razlikuje od današnjih kutija. Čelik je odličan, moderan, karbonski. Jako tvrd i možda malo zahtjevan za oštrenje, ali kada se jednom naoštri, brije jaakooo dugo.  Već sam jednom bio napisao da mislim da je ovo vjerojatno najbolja britva koju sam imao. Međutim, budući je najskuplja britva koju sam imao, onda sam možda u svojoj ocjeni malo subjektivan….

S druge strane, ova druga britva spada u staru školu. Nemam pojma iz koje je godine, ali nekada je bila reklamirana kao Extra Superieur britva. Iako su obje sličnih dimenzija, osjećaj prilikom brijanja je bitno različit. Oštrica ove stare Evide Sonnant je bitno tanja i definitivno opravdava natpis „sonnant“. To posebno dolazi do izražaja prilikom remenjanja, kada je ova britva prilično glasna, odnosno jako lijepo zvoni po remenu. Mislim da je čelik mekši od onog na modernoj britvi, ali mu to nikako ne zamjeram. Naprotiv, zbog te uvjetno rečeno „mekoće“ naoštri se jako lako i jako dobro. Naravno ovakvo možda i ekstremno brušenje dolazi do izražaja i prilikom brijanja jer ova britva brije jako učinkovito. Kada se želim obrijati „na milimetar ispod kože“ onda koristim ovu britvu. Posljedica ovakvog brušenja je i malo drukčiji osjećaj prilikom brijanja. Recimo da brijanje ovom sonnanticom pruža osjećaj kao da se brijete rizlom (iako znaš da po koži ide čelik, a ne papir). Meni je to s jedne strane ugodno, a s druge strane imam osjećaj da bi se ovom britvom mnogo lakše porezao. Ona moderna britva pak pruža osjećaj kao da se briješ nožem, vrlo krutim nožem (vjerojatno i zbog masivnijih drški). Usporedba samih reznih bridova također mnogo govori o debljini oštrice, odnosno tipu brušenja.

Nekada davno sam novim članovima sugerirao da ne kupuju nove britve, jer su stare britve u pravilu jeftinije i bolje. Nakon usporedbe ove dvije britve istog proizvođača, iskreno ne znam što misliti. Nova zbilja djeluje vrhunski u svakom smislu, dok ova stara dokazuje da su tada znali napraviti odličnu „brijačicu“ i da se definitivno isplatilo investirati u malo skuplju britvu. 

Konačni zaključak neka donese netko drugi.

DSC_0440.jpg
DSC_0446_02.jpg
DSC_0432.jpg
Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
MRKI
Student brijanja

Re: Dvije Thiers Issard britve.

Post by MRKI »

Lijep osvrt.

Poslano sa mog SM-A505FN koristeći Tapatalk

I refuse to join any club that would have me as a member.
Groucho Marx
007
Naučnik brijač

Post by 007 »

Praske sjedi 5!

Poslano sa mog YAL-L21 koristeći Tapatalk

I'm sorry to have kept you waiting, but I'm afraid my walk has become rather sillier recently.
Praskaton
mr. sc. brijanja

Post by Praskaton »

:cheers2
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon »

Znam da je lijepo napisano kada nakon teksta dobijem zelju da iz ormara nakon 10ak godina izvucem britve... Bravo. :gimme5
Praskaton
mr. sc. brijanja

Post by Praskaton »

Hvala svoj trojici, međutim vi niste normalni :nono. Ja u trenutku slabosti polemiziram sam sa sobom, imam dvije različite a slične britve, ne znam sam što da mislim, a vi me još potičete..... :cry:
Idem analizirati Tabac..... 😋 :skrbo
MRKI
Student brijanja

Post by MRKI »

Praske. Nisan ti htio reć al moram. Živimo u simulaciji. Ništa ti ne briješ. To jest sve ti ovo samo briješ. Zapravo imaš dugu bijelu bradu ko Broj jedan u mladim danima. nema na čemu

Poslano sa mog SM-A505FN koristeći Tapatalk

I refuse to join any club that would have me as a member.
Groucho Marx
Praskaton
mr. sc. brijanja

Post by Praskaton »

Ne Mrki, to nije simulacija. Da je, brijao bi se ovom britvom....
stacks_image_2549.jpg
Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Post Reply

Return to “Britve-osvrti i slike”